Agrár

A beruházások kora jön az agráriumban

Az agrárium területén is folytatódik a korábbi évek költségvetési politikája, a kormány nem megszorításokkal, hanem fejlesztésekkel kíván válaszolni az elmúlt két év járványhelyzet okozta gazdasági kihívásaira – mondta a Világgazdaságnak Nagy István agrárminiszter.

Mintegy ezermilliárd forint áll rendelkezésre az agrárium részére a jövő évi költségvetésben – közölte a Világgazdaság megkeresésére Nagy István agrárminiszter. Tájékoztatása szerint a parlament előtt lévő költségvetési javaslat szerint

951 milliárd forintból gazdálkodhatnak, amely magában foglalja a 489 milliárd forintnyi közvetlen brüsszeli támogatásokat is. Az uniós vidékfejlesztési és halászati programokra 234 milliárd, az Agrárminisztérium és a Nemzeti földalap kiadásaira pedig 227,6 milliárd forint juthat.

A jövő évi büdzsében az agrárium számára elkülönített forrás csaknem negyvenmilliárd forinttal nagyobb az idei évinél. Nagy István szerint mindez igen jól mutatja, hagy a kormány célja az agrárium területén is a gazdaság újraindítása. Ez abból is egyértelműen kiderül, hogy

az agrárium területén is folytatódik a korábbi évek költségvetési politikája, a kormány nem megszorításokkal, hanem fejlesztésekkel kíván válaszolni az elmúlt két év járványhelyzet okozta gazdasági kihívásaira

– tette hozzá a miniszter. Fontosnak nevezte, hogy az agrárium és a magyar gazdák a koronavírus-járvány idején is bebizonyították: a magyar gazdaság egyik motorjaként tudnak működni, számíthatnak rájuk az emberek.

Nagy István
Fotó: Rosta Tibor / MTI

A tervezetben szereplő költségvetési források közül kiemelte a nemzeti agrárkárenyhítési alapot, amely az idei másfélszeresére emelkedett, jövőre 4,2 milliárd forinttal több, vagyis 12,8 milliárd forint lesz felhasználható erre a célra. Ez kiemelten fontos – mutatott rá a szaktárca vezetője –, hiszen jelentősen csökkenti a gazdálkodók termelési kockázatát. Ezen túlmenően 3,6 milliárd forinttal több forrásból gazdálkodhatnak jövőre az agrár szakképző centrumok, valamint a nemzeti földalap kiadásaira is közel egymilliárd forinttal több kiadás lesz teljesíthető, mint 2021-ben. Jövőre emellett jelentősen, bő 31 milliárd forinttal több forrás áll majd rendelkezésre a vidékfejlesztési és halászati programok végrehajtására.

Nagy István kitért arra is, hogy az uniós társfinanszírozásban megvalósuló Vidékfejlesztési program (VP) keretösszege a 2014–2020-as költségvetési ciklusban 1413 milliárd forint volt. Ehhez képest

a kormány 2021–2027 között összesen 4265 milliárd forintot tervez fordítani a magyar vidékre, a magyar mezőgazdaság és élelmiszeripar fejlesztésére a közös agrárpolitika, a KAP vidékfejlesztési forrásain keresztül.

A most induló új ciklusban a kabinet kiugró mértékben, 17 százalékról 80 százalékra emelte a program nemzeti társfinanszírozását, így

a VP keretében már 2021-ben és 2022-ben, az úgynevezett átmeneti években is 1527 milliárd forint fejlesztési forrás rendelkezésre állását teremti meg a gazdák részére.

A miniszter szerint a megemelt forráskeret mintegy 600 milliárd forintnyi új pályázati felhívás kiírását teszi lehetővé már a közeljövőben, a fennmaradó összegre az év második felében, illetve 2022-ben ír ki pályázatokat az Agrárminisztérium.

A társfinanszírozás megemeléséről szóló kormánydöntés alapján az 1500 milliárd forintnyi pluszforrás elegendő lesz, hogy mind a kis családi gazdálkodók, mint a nagy vállalkozások sikeresen tudjanak pályázati pénzekhez jutni – mondta Nagy István. Véleménye szerint az elnyert támogatások – a korábbi évek fejlesztésein túl – az idei évben és jövőre is nagymértékű fejlesztéseket tesznek lehetővé a magyar agráriumban.

támogatások KAP Nagy István gazda agrárium mezőgazdaság BÜDZSÉ Agrárminisztérium gazdálkodó költségvetés
Kapcsolódó cikkek