A Yettelnél nem látják annak a jelét, hogy a ZTE ismét az Egyesült Államok tiltólistájára kerül, ami azért is fontos szempont, mert a kínai vállalat gyártja a magyarországi hálózati berendezéseket, amelyekben nélkülözhetetlenek az amerikai csipek és alkatrészek.

Yettel,
Fotó: Kallus György / Világgazdaság

A Yettel Magyarország szakemberei annak kapcsán tartottak sajtóeseményt, hogy

a 2021-ben indult több tízmilliárd forintos hálózatmodernizációs folyamat nagyságrendileg a felénél tart, összességében több mint háromezer állomást újítanak fel olyan mértékben, hogy a projekt végére nem lesz egy olyan csavar sem a hálózatban, ami előtte benne volt.

A szolgáltató álláspontja szerint ezzel akár háromszorosára is növekedhet a kapacitás, gyorsabb és megbízhatóbb hálózatot biztosítva az ügyfeleknek. A jelenleg tapasztalható makrogazdasági környezet ellenére a Yettel nem módosított műszaki fejlesztési tervein. Haladna gyorsabban is, ám a szakképzett munkaerő hiánya miatt ez a maximális tempó, amelyet legalább alapanyaghiány nem hátráltat. A mobilszolgáltatónál hangsúlyozták, a felhasználók száma – vagy mára pontosabb úgy fogalmazni, hogy a csatlakoztatott eszközök száma – folyamatosan növekszik, de arra is fel kell készülniük, miként használják a hálózatot, mert egyre többen igénylik a nagyobb forgalmú applikációkat, videókat.

Kitört a csipháború Kína és az Egyesült Államok között

Ahogy élesedik az amerikai–kínai szembenállás, Washington egyre inkább igyekszik a csúcstechnológiához szükséges gyártókapacitásokat amerikai földön létrehozni, miközben próbálja megakadályozni, hogy Peking hozzáférjen a legmodernebb technológiákhoz.

Koller György műszaki vezérigazgató-helyettes és Csaba Tamás hálózati stratégiai tanácsadó arról is beszéltek, hogy már a Pannon GSM időszakában szempont volt a fejlesztések előkészítésekor az energiahatékonyság. Manapság egy byte már jóval kevesebb energiába kerül, amíg a fogyasztóhoz ér, mint néhány évvel ezelőtt, viszont eközben jelentősen nőtt az adatforgalom is, a két erő nagyjából kiegyenlíti egymást. Elhangzott, a Yettelnél pozitívan értékelik az elmúlt bő egy évtized közös munkáját a ZTE-vel, és hangsúlyozták, minden helyi szabályt betartanak, azaz, ha valamelyik hálózati elemnél nem használhatnak kínai technológiát Magyarországon, akkor nem teszik, de erről egyelőre nincs szó.

Networking Products Are Produced At ZTE Corp. Factory An employee works on a communications equipment assembly line at a  ZTE Corp. factory in Shenzhen, Guangdong province, China, on Tuesday, Nov. 17, 2009. ZTE Corp. manufactures and markets networking and telecommunications equipment. Photographer: Qilai Shen/Bloomberg via Getty Images
Fotó: Bloomberg / Getty Images

A ZTE négy és fél évvel ezelőtt került az összeomlás szélére, amikor a Donald Trump vezette adminisztráció elvágta a céget az amerikai beszállítóktól azzal az indokkal, hogy megsértette az exportkorlátozásokat, mert termékeit eladta Iránnak és Észak-Koreának. 

A szankció eredetileg hét évre szólt volna, de csupán két hónapig tartott: amerikai sajtóhírek szerint a ZTE egymilliárd dolláros bírságot fizetett, és lehetővé tette, hogy amerikai szakértők vizsgálhassák mindennapi tevékenységét a következő tíz évben. A kínaiaknak több változtatást kellett eszközölniük a menedzsmentben, továbbá letétbe helyeztek 400 millió dollárt, ha megszegnék a megállapodást. Cserébe újra vásárolhatnak olyan alkatrészeket amerikai beszállítóktól, amelyekre okostelefonok gyártásához és távközlési hálózatok kiépítéséhez van szükségük.