Orosz parlamenti képviselők pénteken arra figyelmeztették a WhatsApp üzemeltetőjét, a Meta Platformsot, hogy a csevegőalkalmazásnak fel kell készülnie az orosz piac elhagyására, mivel nagy valószínűséggel a korlátozott szoftverek listájára kerül.
Anton Gorelkin, az orosz Duma informatikai bizottságának alelnöke a Telegramon közzétett nyilatkozatában kijelentette: az alkalmazás jelenléte összeegyeztethetetlen az orosz digitális szuverenitással, és helyét hamarosan átveheti a hazai fejlesztésű MAX nevű app.
A Meta már régóta célkeresztben van Moszkvában: a vállalatot Oroszországban szélsőséges szervezetként tartják nyilván, és 2022 óta tiltják a Facebook és az Instagram használatát. A szigorodó szabályozás részeként Vlagyimir Putyin elnök júniusban törvényt írt alá, amely állami hátterű üzenetküldő alkalmazás fejlesztését írja elő, amely a kormányzati szolgáltatásokkal is összekapcsolódik.
Anton Nemkin, a parlament informatikai bizottságának másik tagja a TASZSZ hírügynökségnek azt mondta: a WhatsApp jelenléte az orosz digitális térben „a nemzetbiztonság megsértésének jogi esete”. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője újságírói kérdésre azt válaszolta: minden kommunikációs szolgáltatásnak alkalmazkodnia kell az orosz törvényekhez.
Az orosz kormányzat célja, hogy megerősítse „digitális szuverenitását” a hazai technológiai megoldások előtérbe helyezésével.
Ez a törekvés 2022 után vált különösen sürgetővé, amikor számos nyugati technológiai cég kivonult az orosz piacról az Ukrajna elleni háború következtében bevezetett szankciók nyomán.
A héten a Kreml közzétette Putyin új utasításait, amelyek között szerepel, hogy szeptember 1-jéig korlátozásokat kell bevezetni azon külföldi szoftverekre – köztük kommunikációs platformokra –, amelyek „barátságtalan országokból” származnak. Gorelkin ezzel összefüggésben utalt arra, hogy a WhatsApp várhatóan szerepelni fog ezen a listán.
Gorelkin szerint a Telegram – amelyet az orosz származású Pavel Durov alapított – elkerülheti a tiltást, ha megfelel az orosz jogszabályoknak. A Roszkomnadzor állami kommunikációs hatóság e héten közölte, hogy a Telegram megkezdte az orosz jogi entitás létrehozásának folyamatát.
Az oroszok mindennapjait erősen meghatározza a WhatsApp, a legfrissebb adatok szerint a lakosság 68 százaléka napi szinten használja. Kérdés, hogy a hazai fejlesztésű MAX mennyiben tudja majd pótolni a nyugati platformot – különösen a funkcionalitása és a népszerűsége szempontjából.
A Meta már a WhatsAppon is beizzítja a reklámokat és az előfizetéseket
A WhatsApp történetében először jelennek meg hirdetések: a Meta a „Frissítések” fülön belül indítja el az új reklámformátumokat, miközben a Csatornák funkciót is elkezdi monetizálni. A cél, hogy a vállalkozások és felhasználók közti üzenetküldés váljon a Meta egyik fő bevételi forrásává. Bár a személyes csevegések továbbra is titkosítottak maradnak, a lépés éles fordulat az eredetileg reklámmentes platform filozófiájához képest.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.