A Széchenyi Kártya Programot koordináló KAVOSZ felmérései azt mutatják, hogy a vállalkozások 84 százaléka tervezi uniós forrás igénybevételét. Közülük 51 százalék pedig visszatérítendő forrásra is nyitott. Krisán László szerint az NHP tapasztalatai azt mutatják, hogy lesz igény a visszatérítendő forrásokra is, amelyek súlya a 2014-2020-as ciklusban megnövekszik. “Nem csak az ingyen pénznek, hanem az olcsó pénznek is lesz keletje” – mondta.
A KAVOSZ felmérései szerint a vállalkozások 80 százaléka tervez fejlesztést. A válság miatt sok vállalkozás kivérzett, emellett 2012 vége óta nincs uniós fejlesztési forrás a kkv-k számára, így a cégek úgy várják az EU-forrást, mint a mannát. Azt is hozzátette azonban, hogy a pályázatok árpilisi megjelenése ellenére szeptember előtt nem várható, hogy támogatási szerződéseket fognak aláírni. „Elviekben 2014-2020-as ciklusról beszélünk, de már 2015 márciusa van, vagyis a hétéves ciklus inkább ötéves periódust jelent, hiszen csak most kezdik el kiírni a pályázatokat” – emelte ki. Problémának nevezte, hogy a szolgáltató szektor ki lett zárva a pályázatokból, hiszen a közel 600 ezer kkv kétharmada ebben a szektorban működik.
Kiemelte: az előző ciklusra az volt jellemző, hogy mindenre adtak pénzt, de egyben ez azt is jelentette, mindenhová viszonylag kevés forrás jutott. Ehhez képest a mostani ciklusban kijelölnek egyes ágazatokat, ahová majd a források összpontosulnak. Ezek a biotechnológia, elektronika, gép-, gyógyszer-, jármű-, élelmiszer-, infokommunikációs és technológiai ipar, turizmus, kreatív ipar és a mezőgazdaság.
Szerinte ez sokkal jobb rendszer lesz, mert így jóval több forrás jut majd a kiválasztott ágazatoknak, amelyek a termelő, fejlesztő, értékteremtő szektorok. „Ez azért fontos, mert csak 2020-ig tart a buli” – mondta. 2020 után ugyanis az ország már nem kap vissza nem térítendő uniós kohéziós forrást, így most olyan fejlesztésekbe kell beruházni, amelyek 2020 után is fognak termelni – tette hozzá a KAVOSZ vezérigazgatója. Kabai Anikó, a Nemzetgazdasági Minisztérium főosztályvezetője az új ciklus kapcsán arra hívta fel a figyelmet, hogy a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Programban nagy szerephez jutnak a visszatérítendő támogatások. Bizonyos területeken még mindig harcolunk az unióval, hogy mi az, amit lehet, és mit nem lehet támogatni. „Rendkívül hálátlan feladat Budapesten elmondani azt, hogy a közép-magyarországi régióra jóformán nem fognak jutni források” – mondta Kabai Anikó.
Sok megkötés van a kapacitásbővítő beruházások kapcsán, a nagyvállalatok például egyáltalán nem kapnak pénzt erre. A kkv-k közük pedig csak a feldolgozóiparban tevékenykedők kaphatnak kapacitásbővítésre forrást. „Ez a kereskedelmi és szolgáltató szektort kizárja” – mutatott rá. Az unió most nagy hangsúlyt fektet az árazásra – hívta fel a figyelmet Kabai Anikó, hozzátéve, hogy ha a normál költségektől eltér egy fejlesztés, akkor meg kell indokolni, miért. Minden kommunikáció online felületen történik, de a támogatási kérelmem hitelességét igazoló nyilatkozatot el kell küldeni postán a pályázat benyújtása után három napon belül.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.