BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Már a héten újra elfogadják a három törvényt, amit Áder visszadobott

Már pénteken, rendkívüli nyári ülésszaka utolsó ülésén elfogadhatja az Országgyűlés azt a három jogszabályt, amelyet a napokban küldött vissza megfontolásra az államfő a parlamentnek.

Ahhoz, hogy ez megtörténhessen - az eljárási határidők miatt - kettő, egynapos ülést tarthat csütörtökön, illetve pénteken a Ház. A házszabály ugyanis kimondja, hogy a napirendi javaslatot legkésőbb az ülést megelőzően 72 órával - egy naptári héten belül megtartott több ülés esetén 48 órával korábban - meg kell küldeni a képviselőknek.

Áder a héten három törvényt küldött vissza. A takarékszövetkezeti törvény a Takarékbankban lévő tulajdoni arányokat változtatja meg: egy intézményvédelmi alapot hoz létre az MFB egymilliárd forintos tőkével, amelybe minden szövetkezeti formában működő hitelintézetnek kötelező belépnie, és részvényessé is kell válniuk a TakarékBankban, a többségi pozíciójukat pedig elveszítik. Azoknak a hitelintézeteknek, amelyek kilépnek, vagy kizárják őket az integrációból, elveszíthetik a működési engedélyüket.

Az elfogadott törvényt először Demján Sándor bírálta Orbán Viktornak küldött levelében, Csicsáky Péter, a TakarékBank elnök-vezérigazgatója pedig le is mondott.

Áder visszaküldte a negyedik alkotmánymódosítással összefüggő törvénycsomagot, az NMHH átalakítását bírálva. A médiahatóság alelnökének rendeletalkotási jogkört adtak, miután Szalai Annamária halála óta még mindig nem sikerült elnököt választani az NMHH élére.

Az egyházügyi törvényt több kritika érte: ez a javaslat vezette be a bevett egyház fogalmát. Miután az Alkotmánybíróság nem engedte, hogy a parlament dönthessen arról, mi számítson egyháznak, megadták a jogot minden egyháznak a névhasználatra, ám úgy, hogy külön jogokat csak a bevett egyházak gyakorolhatnának. A törvény miniszteri hatáskörbe utalja a bevett egyházzá kinevezést. A vallási tevékenységet végző szervezetek - amelyek használhatják az egyház megnevezést - nyilvántartásba vételét a Fővárosi Törvényszék látja el.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.