BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hasítanak a nyugdíjbiztosítások

A biztosítók többsége unit linked nyugdíjbiztosítással próbálkozik, de vannak vegyes konstrukciók is a piacon. Ahol elindították az adókedvezményes nyugdíjbiztosítást, ott ez a húzótermék.

Szinte minden hazai biztosító elindította mostanra adókedvezményes nyugdíjbiztosítását, és az első hónapok tapasztalatai szerint van is igény a termékekre. Az ING Motiva Nyugdíjbiztosításából már 1200-at eladtak, és 1500 ajánlat van kint ügyfeleknél, az Aegonnál két hónap után több száznál tart a megkötött szerződések száma, és arra számítanak, a következő években több tízezerre nőhet az ügyfélszám. Más biztosító konkrétabb értékesítési adatot nem közölt, azt viszont többen is jelezték, hogy magas hányadot tesz ki az új szerződéseken belül a nyugdíjbiztosítások aránya. Az Uniqánál minden második eladott életbiztosítás nyugdíjbiztosítás, a K&H-nál az egyszeri díjas szerződések harmada, a Postánál az összes folyamatos díjú termék 45 százaléka ide tartozik. A közvetítőknél is ez a húzótermék, a Consequitnél az értékesítések 80 százaléka nyugdíjbiztosítás.

Nincs kialakult konszenzus a biztosítók között abban a kérdésben, hogy befektetési egységhez között (unit linked) vagy hagyományos vegyes életbiztosítást érdemes-e nyugdíjcélra értékesíteni, mindkét típus megtalálható a piacon. Az Aegon mindkét félét kínálja, az ING, a Posta és a Grawe hagyományos, a többség viszont, köztük a Generali, a K&H, az Union, az Erste, az Allianz, az Uniqa és a CIG Pannónia a unit linkedben hisz. A Grawe esetében nem meglepő a választás, hiszen a biztosító soha nem árult befektetési egységhez kötött termékeket. Az ING azért választott hagyományos biztosítást, mert az ügyfélkutatásaiból azt szűrte le, ha emberek, ha a nyugdíjukról van szó, nem szeretnek kockáztatni, garantált konstrukciókat keresnek. A Posta is a saját ügyfélköréből indult ki, és úgy látták, a klienseik pénzügyi döntéseik meghozatalakor fontos szempontnak tartják a kiszámíthatóságot.

A unit linked mellett döntő biztosítók azzal érvelnek, az ilyen konstrukciók népszerűbbek a hazai piacon, magasabb hozam érhető el velük, de a kockázatkerülő ügyfelek is megtalálhatják a számításukat bennük, hiszen alacsony kockázatú eszközalapok is léteznek. Emellett az ilyen biztosítások sok szempontból rugalmasabbak is tudnak lenni a vegyes konstrukcióknál. Van olyan biztosító, amely a nyugdíjba vonulás időpontjához igazodó eszközalapokat is kínál, az Uniqánál ilyenek például a DWS II. és a Célpont alapok.

A szakemberek ugyan javasolják, hogy a nyugdíjbiztosításokat minél korábban kössék meg az emberek, a biztosítók eddigi tapasztalata szerint az új termékre egyelőre inkább a középkorú korosztály fogékony. Az Uniqánál is elsősorban a nyugdíjukhoz már közelebb állók érdeklődnek és kötnek ilyen biztosítást. „Ugyanakkor fontos üzenetnek tartjuk leendő ügyfeleink számára, hogy minél később kezdenek el gondoskodni a nyugdíjas éveikre szánt megtakarításról, annál nagyobb anyagi terhet fog ez jelenteni számukra, ezért szeretnénk a fiatalabbakat is rávenni a tudatos öngondoskodásra” – mondja Juhos András, a biztosító életbiztosítási területért felelős igazgatósági tagja. Az ING-nél az új biztosítást választók 62 százaléka 40-54 év közötti, a szerződők több mint 10 százaléka pedig 55 év fölötti.

A K&H-nál és az Aegonnál is a 45-50 év közötti korosztály köti a legtöbb szerződést, az Allianznál 30-50, a CIG Pannóniánál 40-50 év közöttiek körében népszerű a termék, az Unionnál 44, az Ersténél 47 év a szerződők átlagéletkora.

Az Aegonnál 150-250 ezer forint körül alakult eddig az éves átlagdíj, az Erste és az Union 200 ezer forint körüli éves díjú szerződéseket kötött, a Postánál ennél alacsonyabb, 120 ezer forint körüli átlagdíjat tapasztaltak, míg a CIG Pannónia ügyfelei ennek a tripláját fizetik ki évente nyugdíjbiztosításra. -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.