BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Teljes élet laktózérzékenyen is

Magyarországon a felnőtt lakosság közel 30 százaléka érzékeny a laktózra, ez a „laktóz-intolerancia”. A laktózérzékenység a tejtermékekben megtalálható cukrok lebontására való képtelenség, amelynek oka a lebontáshoz szükséges laktáz enzim teljes vagy részleges hiánya

Mit tehetnek a laktózra érzékenyek? Végleg le kell mondaniuk a tejtermékek fogyasztásáról? E témáról Henter Izabella dietetikussal beszélgettünk.

Először is fontos tisztázni, mi áll a háttérben. Lehet életre szóló vagy átmeneti, lehet nagyfokú és lehet enyhe tűrőképesség is a laktóz intoleranciában. Az ellenérzésen alapuló intoleranciának inkább érzelmi oka van, így méréssel vagy vizsgálattal nem leírható. Azok, akik minden tej eredetű ételtől tartózkodnak, dietetikai szempontból segítségre szorulnak. „Magát a tejcukorérzékenységet a vékonybélben termelődő laktóz enzim csökkent működése vagy hiánya okozza. Többször előfordul, hogy valaki a tejet magában nem kedveli, ugyanakkor kávét, vagy kakaót szívesen fogyaszt. Aki a nyers tejet nem, de más tejtermékeket fogyaszt, azoknál nincs veszélye a hiányállapot kialakulásának, nem kell külön gondot fordítani a pótlására” – mondta Henter Izabella.

A tejcukor jelentősen megkönnyíti egyes ásványi anyagok (mint a kalcium, a magnézium, a vas, a réz vagy a cink) felszívódását. Ez a folyamat pedig szükséges az egészséges bélflóra kialakulásához, illetve fenntartásához. A tej egyik fontos összetevője, a galaktóz, fehérjével, illetve zsírral kapcsolódva épül be a porcba és a kötőszövetbe, emellett fontos szerepe van az idegrendszer felépítésében is. Érdemes tehát utánajárni, hogy mi állhat a hátterében, ha a tej fogyasztása mégis panaszt okoz. A laktáz hiánya több módszerrel is jól felismerhető, kórházak, illetve klinikák gasztroenterológiai osztályai és szakrendelők is végeznek hasonló vizsgálatokat.

A leggyakrabban használt módszer az úgynevezett hidrogén kilégzési teszt, melynek során a lélegzet hidrogéntartalmát mérik. A vizsgálat során éhgyomorra itatnak tejcukortartalmú folyadékot. A folyamat abból áll, hogy meghatározott időközönként megvizsgálják a lélegzet hidrogén tartalmát. Amennyiben az értékek magasabbak a normálisnál, akkor valószínűsíthető a laktózérzékenység. A hagyományos laktóz intolerancia vizsgálatok során az éhgyomorra megivott tejcukor oldat felszívódását vizsgálják. Normál esetben az oldat a vékonybélben glükózzá és galaktózzá bomlik, majd felszívódik a véráramba, így megemeli a vércukorszintet. Amennyiben a meghatározott időközönként vett vérminta nem mutat kellő vércukorszint emelkedést, akkor az a laktáz enzim hiányára vagy csökkent működésére utal.

Az elsődleges teendő a megfelelően alkalmazott diéta, ami sokak meggyőződésével ellentétben nem jelenti a létfontosságú tejtermékek teljes elhagyását! A diéta során ugyanis elérhető a tünetmentesség, és biztosíthatók a szükséges tápanyagok. Miután a 3-4 hét teljes tejmentesség eltelik, fokozatosan bevezethetők a sajtok és a savanyított tejtermékek. Az érett kemény- és félkemény sajtok többnyire nem tartalmaznak tejcukrot és a penésszel érő sajtoknak (camembert és a többiek) is alacsony a laktóztartalmuk. A tejföl, a tejszín és a vaj magas zsír és koleszterin összetevőjük miatt is mértékletességet követelnek.

A laktózmentes diétában minden élelmiszer csomagolásán érdemes gondosan tanulmányozni az összetételt, hogy ne szerepeljen benne: tej, tejpor, tejszín, savó, savópor, író, írópor, permeátum, tejcukor, laktóz. A diéta fontos részét képezi a magas kalciumtartalmú élelmiszerek fogyasztása is. Ilyenek például a kelkáposzta, a hüvelyesek, a dió, a mandula, a mogyoró, a szója készítmények és a lágy, ehető csontú halak, mint a szardínia, a makréla vagy a lazac. Összegezve: véglegesen nem kell megvonni a szervezettől a laktóz tartalmú ételeket és italokat, ugyanis fontos részét képezik a táplálkozásnak. A legtöbb tejcukor érzékeny bizonyos mennyiségű tejet vagy tejterméket még probléma nélkül el tud fogyasztani.

Amire figyelni kell

A langyos, meleg vagy magasabb zsírtartalmú, illetve a más táplálékkal együtt fogyasztott tej lassabban ürül ki a gyomorból, így a belek laktóz emésztése is jobb, mert hosszabb idő áll rendelkezésre. Először ételbe keverve kiskanálnyi mennyiséggel lehet terhelni, majd fokozatosan növelni a mennyiséget. A mindennapokban nagy segítség lehet a laktáz tabletta, ami az orvosilag diagnosztizált laktózérzékenyek számára vényre, illetve támogatott gyógyszerként is felírható.




Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.