Czerván György
A Földművelésügyi Minisztérium agrárgazdaságért felelős államtitkára
Kedvező várakozások
A szezon a szántóföldi növényeket illetően mostanáig kedvezően alakult. A csapadékszegény és enyhe téli időjárás tavasszal aggodalmat okozott, de a májusi esők stabilizálták az őszi vetések helyzetét. Jelenleg világszinten is jó terméseredményekre számítanak a szakértők. A főbb gabonák esetében a globális termés várhatóan meghaladja a felhasználást, így a zárókészletek emelkedhetnek. A kedvező kilátások miatt a világpiaci árak csökkentek, részben a rekordtermésre és fennakadásmentes aratásra vonatkozó várakozások miatt is. Ez a felhasználó ágazatok, így a malomipar, állattenyésztés helyzetén sokat segíthet, és a jó hozamok miatt várhatóan a gabonatermelők sem szenvednek komolyabb károkat.
Tresó István
A K&H Agrárüzletág fejlesztési főosztály vezetője
Pozitív szaldó
Előreláthatólag jó évet fog zárni a idén a magyar mezőgazdaság. A növényi kultúrák állapota, minősége jelenleg biztató. Fontos körülmény, hogy a baromfi és sertés ágazat , valamint a tejtermelés szintén kedvező árciklusban van. Az állattartást illetően a húsmarha-ágazat helyzete kérdéses egyedül ebből a szempontból. Ez a helyzet jó alapot fog teremteni az Európai Unió új költségvetési ciklusában beinduló támogatások célszerű felhasználására a versenyképesség fokozása érdekében. Véleményünk szerint pozitív szaldóval fog zárni az agrárium. Jó eséllyel a tavalyi évnél - amely egy átlagos évnek számított - kedvezőbb lehet a termés, így néhány tizedponttal hozzájárulhat az idei növekedéshez.
Raskó György
Agrárközgazdász
Kisebb jövedelem
Várhatóan a tavalyihoz hasonló termés, a 2013-as kibocsátáshoz mérhető teljesítmény lesz idén is a mezőgazdaságban, legalábbis annak növénytermesztési részében. Fontos körülmény azonban, hogy az extenzív növénytermesztés GDP tartalma meglehetősen kevés, ezért ha az ár csökken, az jelentősen befolyásolhatja az eredményeket. Most éppen ez a helyzet, a gabonafélék tonnájának ára ötvenezer forint alá csökkent, komoly árvisszarendeződésre pedig már csak az ukrán vámmentesség miatt sem lehet számítani. Emellett az állattartás tovább zsugorodik, igaz, a kertészeti ágazat valamelyest nő. A kibocsátás tehát nem fog csökkenni, ám a jövedelemtartalom a mostani állás szerint kisebb lesz a tavalyinál.
Erdélyi István
A Magyar Pulykaszövetség elnöke
Jó esélyek
A búza terméshozama a mostani állás szerint megfelelő lesz, és a jelek szerint ezúttal az árak is az állattartók számára kedvezően alakulnak. Jelenleg 42-43 ezer forint körül mozog a takarmánybúza ára, ilyen árszinteken megfelelő, rentábilis gazdálkodást lehet folytatni az állattartó ágazatokban. Természetesen ha később aszályossá válik az időjárás – amelyre jelenleg sajnos van esély – akkor ezek a tényezők jelentősen változhatnak. Fontos lenne, hogy a közeli napokban több csapadék hulljon, hiszen a téli nedvességtartalék az idén szinte teljesen hiányzott a földekből, ezen a tavaszi esők sem segítettek. Jelenleg azonban minden esély megvan arra, hogy jó év legyen az idei a pulykaágazat számára.
Istvánfalvi Miklós
A Tej Terméktanács elnöke
Bizakodás
Jelenleg bizakodó vagyok a hazai tejágazat idei évét illetően. Bár az elmúlt negyedévben a felvásárlási árak érezhetően lejjebb mentek, most úgy látjuk, hogy a következő negyedévben az árszintek visszaállnak a korábbi értékekre, amely egyértelműen kedvező a termelők számára. Ezzel párhuzamosan a tejtermelés Magyarországon – egy évek óta tartó trend folytatásaként – tovább emelkedik. Fontos eredmény volt az is, hogy tavaly nullszaldós volt az export és az import mérlege, amely különösen azok után jelentős, hogy az EU-csatlakozást követően az import erőteljesen megnőtt az export rovására. Vagyis a tejtermelők elfogadható árszintek mellett nyerik vissza belföldi és külföldi piacaikat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.