– Majdnem 40 millió euróból az ország legnagyobb magánkórházát tervezi megnyitni az Euromedic cégcsoport 2016-ban. Ez lesz az első, teljes körű szolgáltatást nyújtó magánkórház, amely az OEP térítési díjai felett, viszont a jelenleg működő magánklinikák árszintje alatt nyújtja majd szolgáltatásait magánbetegeknek. Hogyan lesznek így nyereségesek?
– 1991 óta vagyunk jelen a magyar egészségügyi piacon, így tudjuk, itt nem lehet gyors eredményeket elérni. Hosszú távra tervezünk, 10-20 éves távlatban gondolkodunk, és nem is csak egyetlen kórházban. Az üzleti terv döntően két forrásra épít, egyrészt a készpénzes betegekre, másrészt a magánbiztosításra, de a jövőt illetően nyitottak vagyunk az OEP-pel történő együttműködésre.
– Belépnek az egészségbiztosítási piacra is?
– Nem, egy meglévő társasággal működünk együtt, egy valódi, teljes magán egészségbiztosításra, amely az első ilyen jellegű termék lesz, a kórház potenciális páciensei számára.
– Melyik bank, vagy biztosító az együttműködő partner?
– Ezt a szakrendelő áprilisi megnyitásakor fogjuk bejelenteni.
– A közelmúltban egy egészségügyi turizmussal foglalkozó céget is létrehoztak, ugyanakkor ön többször is hangoztatta, hogy a magyar betegeket tartják a magánkórház fő célcsoportjának.
– Ebben nincs ellentmondás. A kórház üzleti tervét a magyar páciensekre alapozza, de az Euromedic Tourism-mal a Magyarországra irányuló egészségturizmusnak is fontos szereplői szeretnénk lenni. A magyar kórházakban szinte mindenre várni kell, és a várakozással sok időt veszítenek a betegek, a mi kórházunkban viszont azonnali szolgáltatást fogunk nyújtani, a legmagasabb színvonalon, megfizethető áron. A betegek most is hajlandók fizetni az ellátásukért, csak ezt jellemzően feketén teszik. Meggyőződésünk, hogy ha lehetőségük lesz a gyógyulásukra szánt pénzt legálisan elkölteni, akkor azt az utat fogják választani.
– Becslések szerint évi több tízmilliárd forintot költenek ma el átláthatatlan módon a betegek az egészségügyben, hálapénz és a szürke vagy fekete zónában működő magánellátásra.
– Egy átlátható módon működő magánkórházra nem csak emiatt van szükség. Az egészségügyre fordítható központi források és a lakosság igényei, szükségletei között egyre nagyobb a szakadék. A társadalmak elöregedése miatt a fejlett világban mindenütt nő a kereslet az egészségügy szolgáltatásai iránt. Én most 62 éves vagyok, amikor megszülettem, egy ennyi idős ember nagyon idősnek számított, most viszont a 75-80 éveseket tekintjük idősnek, és egyre többen érik meg a 90 évet is. Az egészségügyi technológiák hosszú évekkel meg tudjuk hosszabbítani az emberek életét, méghozzá jó életminőségben. A költségvetésben erre sehol sincs elég pénz, de az emberek saját zsebből hajlandók erre áldozni. Ezt az igényt elégítheti ki a privát szektor, és a kormányok ezt már támogatják is, mert belátták, hogy nincs más megoldás. Magyarországon mindez későn történik, ez az egyetlen európai ország, ahol még nincs ilyen együttműködés az állami és a magánszféra között. Még Albániában, Makedóniában és Koszovóban is vannak magánkórházak. Nincs ok arra, hogy itt ne legyenek is.
– Nem kell attól tartaniuk az állami kórházaknak, hogy elviszik a legjobb orvosaikat?
– Csak részmunkaidős szerződéseket kötünk, korrekt módon fogunk eljárni, nem akarjuk a magyar egészségügyet veszélyeztetni, hiszen az egyéb cégeinken keresztül annak legnagyobb partnerei vagyunk. Nem azért építjük fel a kórházat, hogy a magyar közkórházakkal versenyezzünk, hanem hogy kiegészítsük azokat. Mindenkinek jut elég hely, mert a kereslet jelentős.
– Gyógyszer- és orvostechnika-nagykereskedelmi tevékenységükön keresztül önök a magyar egészségügy meghatározó partnerei. Mennyire szenvedik meg az általános pénzhiányt?
– Ha az egészségügynek problémái vannak, akkor nekünk is nehézségeink vannak. Van, aki panaszkodik, de mi tudomásul vesszük, hogy finanszíroznunk is kell a szektort, a magyar egészségügy bankjaként is működünk, és eszünkbe sem jut, hogy a kórházadósságok miatt leállítsuk az értékesítést. Mindezt nem tudnánk megtenni, ha nem az egyik legnagyobb magyar bank nem állna mögöttünk.
– De lehetőségük és okuk is lenne rá.
– Igen, de akkor nem beszélhetnénk partneri viszonyról. Ez nem csak üzlet, felelőséggel is jár. Komoly problémát okozna, ha a kórházakban nem lenne gyógyszer vagy eszköz a műtétekhez.
– Elvárható, hogy egy beszállító bankként működjön?
– Senki nem kért minket erre, de úgy gondoljuk, tartozunk ennyivel az országnak, ahol 24. éve működünk, mégpedig nyereségesen. Hozzáteszem, és ahol a profitot arra használjuk fel, hogy tovább bővítsük a működésünket.
– Az Euromedic egyre kiterjedtebb egészségügyi vállalatbirodalom. Milyen területeket terveznek még meghódítani?
– A cégcsoport logójában 12 csillag található, de még csak 8 vállalatunk van. A következő terület az idősellátás, amelyre 2016-ra tervezünk belépni. A várható életkor egyébként örömteli növekedése nagy terhet ró a fiatal generációkra, és ennek a problémának a megoldásában a kormány sem kellően aktív. De úgy gondoljuk, hogy a gyermekellátás is olyan terület, amely a jelenleginél nagyobb figyelmet érdemel. Már az új vállalatok neve is megvan, de ezt még nem árulom el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.