Az általános kamatemelési trendek ellenére a Magyar Bankholding tagbankjai június 1-től csökkentik egyes jelzáloghiteleik és minősített fogyasztóbarát lakáshitelük kamatait annak érdekében, hogy ellensúlyozzák a hitelfelvételi kedv várható csökkenését.

Percent Cut and Scissors , This is a 3d Rendered Computer Generated Image. Isolated on White.
Fotó: Shutterstock

A Magyar Nemzeti Bank elmúlt időszakban látott alapkamat-emelési ciklusa tovább folytatódik, így a bankszektor szereplői kénytelenek nagy tempóban növelni a kamatokat, a bankközi referenciakamat, a Bubor emelkedését követve – jelzi közleményében a vállalat. Ennek hatásaként a Magyar Bankholding szakértői arra számítanak, hogy az eddig

a változó kamatozású konstrukciókat előnyben részesítő ügyfelek nagyobb számban és gyorsabb ütemben váltanak majd a fix kamatozású termékekre.

Az előrejelzések szerint az MNB folytatja a kamatemeléseket, ezért a bankközi kamatlábak is tovább növekednek, viszont a hozamgörbe egyre laposabb lesz, sőt, lehet, hogy az idei év közepétől már visszafordul, ennek megfelelően a hosszú hozamokban már csak kisebb emelkedés várható.

„A Magyar Bankholding tagbankjai június 1-jétől a legnagyobb arányban igényelt 10 éves kamatperiódus esetén csökkentik a piaci jelzáloghitelek és minősített fogyasztóbarát lakáshitelének kamatait, ezzel lehetővé téve meglévő és leendő ügyfeleinknek, hogy kedvezőbb feltételek mellett igényeljenek új lakáshitelt” – mondta Somogyi Péter, a Magyar Bankholding lakossági üzletfejlesztési ügyvezető igazgatója.

A szakértők arra számítanak, hogy

a 2022-ben tartósan magasabb szinten maradó hitelkamatok akár 5–10 százalékkal is visszavethetik a lakáshitelezést

a 2021. évihez képest. Emellett pedig az ingatlanárak növekedése is közvetetten a hitelkereslet csökkenéséhez vezethet, miután elsősorban az alacsonyabb jövedelmű ügyfelek halaszthatják el a hitelből történő ingatlanvásárlásaikat.