Ezen költségekbe nemcsak a végkielégítés, hanem a fellendüléskor szükséges új munkaerő felvételére, illetve betanítására fordított összegek is beletartoznak. A vállalatok hosszú távon hasznot húzhatnak abból, ha az elbocsátások helyett más módszereket vetnek be – ezeket tekinti át a PricewaterhouseCoopers.
A személyi jellegű költségek csökkentése érdekében tervezett munkavállalói elbocsátásoknak számos lehetséges alternatívája létezik. A cégvezetők például fontolóra vehetik munkakör-megosztási megoldások vagy a csökkentett munkaidő bevezetését.
A munkakör-megosztás lényege, hogy ugyanazt a munkakört ketten látják el előzetesen egyeztetett munkamegosztási szabályoknak megfelelően. Míg csökkentett munkaidő alkalmazása esetén az elvégzendő munka mennyiségének csökkenésével arányosan a napi munkavégzés mértéke csökken le 6 vagy 4 órára.
Ezen stratégia alkalmazásának lehetősége a tapasztalatok szerint főleg a speciális szellemi munkakörök esetében merül fel opcióként Magyarországon. Az ő esetükben komoly nehézségekbe ütközne az utánpótlás fellendülés idején, és így megéri ideiglenes megoldások alkalmazása. Fizikai munkakörök esetében az esetek nagy részében ugyanakkor a helyettesíthetőség miatt ennek az esélye sem merül fel.
Egy 8 órás munkát ellátó teljes munkaidős alkalmazott költsége a munkavállaló után fizetendő különböző járulékos költségek miatt még mindig jelentősen nagyobb, mint ugyanazt a munkát részmunkaidőben (pl. két 4 órás műszakban) ellátó alkalmazott költsége.
A cégvezetők előtt álló másik alternatíva a személyi jellegű költségek mögött tartalékainak feltárása. Ezek bizonyos iparágakban az üzletviteli költségek akár kétharmadára is rúghatnak, ezért a piaci bizonytalanság időszakaiban a vállalatvezetők nyomást gyakorolnak humán, illetve pénzügyi szakterületeikre, hogy szorosabban gazdálkodjanak ezen költségekkel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.