Továbbra is kérdéses, a néhány hete tartott MVM-kapacitásaukció után honnan lesz annyi villamos energia a hazai piacon, hogy az általa generált verseny hatására alacsonyabb szintre kényszerüljenek az árak. Ismert: szabályozási okok miatt az MVM Trade Zrt. a tavalyi mennyiségnek csak a felét verte dobra, viszont legalább a Magyar Energia Hivatal (MEH) által megszabott felső határnál átlagosan alacsonyabb áron kelt el a villamos energia. Az MVM-ét követő két erőművi kapacitásaukció sem a remélt mértékben növelte a piaci szereplők mozgásterét. A Dunamenti és az AES Tisza Erőmű közösen tartott árverésén a várakozásokhoz képest magas volt az indulóár, nem is kelt el az egész mennyiség. Valamekkora pluszforrás viszont még megjelenhet az MVM internetes kereskedelmében, amelyben – bizonyos időközönként – a piaci igényekhez igazodva kínálnak fel áramot.
A piac ezt kevesli. „Cégünknél úgy látják, hogy a MEH alkotta szabályozás miatt a termelők fokozatosan, »csepegtetve« kínálják fel a rendelkezésre álló kapacitásokat, ám ennek árfelhajtó hatása van” – áll abban a közleményben, amelyet a Magyar Áramszolgáltató Kft. juttatott el lapunkhoz. A társaság szerint hosszan tartó keresleti piac kialakulására kell számítani, ez pedig akár 25 százalékos áremelkedést is okozhat.
„E három aukció eredménye jelenti az egyik bizonytalanságot a piacon. A másik abból adódik, hogy még nyitott a hozzáférhető import nagysága is” – válaszolt a Világgazdaságnak Kaderják Péter, a Corvinus Egyetem Regionális Energiagazdasági Kutatóközpontjának vezetője. A központ korábbi számításai szerint, ha az MVM nem csökkentette volna le az árverésen felkínált mennyiséget, és megfelelő importlehetőségeink is lennének, akkor a nagykereskedelemben a németországinál alacsonyabb árak alakulhattak volna ki. (Emlékezetes, hogy a tavalyi MVM-aukció után a hazai nagykereskedelmi árak magasabbak voltak a németországinál.)
Hosszabb távon import oldalon javulás ígér, hogy már magyar–szlovák munkabizottság vizsgálja a két ország közötti határkeresztező villamosenergia-kapacitások bővítési lehetőségét, erről nemrég Tari Gábor, a Mavir Zrt. vezérigazgatója tájékoztatta a Világgazdaságot.
2009-ben azonban azzal kell gazdálkodni, ami van: az éves határkeresztező kapacitásokra éppen tegnap lehetett beadni a pályázatokat, az eredményhirdetés pedig holnap lesz. Az ukrajnai behozatali lehetőség egyelőre nyitott, folynak a tárgyalások. A keleti szomszédunktól éveken át behozott villamos energia meghatározó részét eddig hoszszú távú áramvásárlási szerződésen keresztül vette át a MVM Zrt. a System Consulting Zrt.-től. E megállapodásban több okból is változás várható, a versenypiac számára azonban az ezen felül behozható mennyiség lesz az érdekes.
Kínálati oldalról közép- és hosszú távon sok múlik azon, hogy a pénzügyi válság nem sodorja-e el a már bejelentett erőmű-beruházásokat. Vélhetően nem. Folyik az E.On 400 megawattos gönyűi beruházása, a Dunamenti Erőmű épp a minap jelentette be, hogy 200 millió euróból bővíti a kapacitásait, illetve javítja hatékonyságát az Alstom Zrt. 24 millió eurós bevonásával.
Ez szintén 400 megawatt többletet jelent, ahogyan a Mátrai Erőmű új, 200 milliárd forintos lignitblokkja is. Az MVM-ellenőrzésű Kárpát Energo Vásárosnamény mellett kezdett bele egy körülbelül 200 megawattos beruházásba, a Mol a CEZ-zel Százhalombattán létesítene 800 megawattos kapacitást.
Tartanak az EMFESZ Kft. másfél milliárd eurós, első lépésben 800 megawattos nyírtassi beruházásának előkészületei is.
A cégnél lapunknak elmondták, a hitelező bankok bizalma nem rendült meg, hiszen bőven lesz a társaság áramának piaca. Még az esetleges recesszió ellenére is évi 1,5-1,8 százalékos áramkereslet-növekedés várható. Ennek kielégítésére még a fenti beruházások is kevésnek tűnnek, hiszen hamarosan be kell zárni több régi, esetenként 20-25 hatásfokú erőművi blokkot. Ízlelgetik a döntéshozók az új atomerőművi egység létesítésének a lehetőségét is, de ez az előbbieknél jóval későbbi beruházás lehet. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.