BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mit tegyen, hogy ne legyen beszédhibás a gyerek - Ingyenes a logopédia

A logopédiai vizsgálatok és foglalkozások minden kisgyermekes családnak ingyenesek. Azért, hogy ne kerüljön beszédhibás gyerek az általános iskolákba.

Vannak olyan gyermekek, akiknek a beszédhibája mindenki számára nyilvánvaló, mások éppen csak annyi hangképzési rendellenességgel beszélnek, amit csak logopédus szakember ismer fel. A beszédhibák mindkét fajtája kezelésre és foglalkozásra szorul, hogy később ezekből ne fejlődjenek ki komolyabb problémák.

Amennyiben egy szülőnek feltűnik, hogy gyermeke beszéde korrigálásra szorul, vagy az óvodai szűrésen jött elő a probléma, először a fül-orr-gégészetet kell felkeresni egy hallásvizsgálatra. Gyakran valamilyen hallásprobléma áll a beszédhiba mögött, és azt megszűntetve a kiejtés is tiszta lesz. Amennyiben a gyermek hallása megfelelő, akkor lehet logopédushoz fordulni. Legegyszerűbb az óvodában érdeklődni, hogy jár-e az intézményhez rendszeresen logopédus, illetve hol van a legközelebbi rendelő a lakóhelyhez. Nem mindegy ugyanis, hogy később mennyire lesznek macerásak a gyereknek a foglalkozásokkal töltött délutánok.

Ha a gyerek beszédhibája feltűnő, s ez őt is zavarja, esetleg csúfolják az óvodában, mindenképpen oldani kell a benne emiatt felgyülemlő stresszt. Ez leginkább a dadogásnál fordul elő, s a folyamat önmagát is gerjeszti. Hiszen a dadogástól még jobban szorongani fog, amitől erősebben dadog, s a végén meg sem mer szólalni. A legfontosabb, hogy se otthon, se az óvodában ne siettessék, amikor mond valamit. Ha a csúfolódás nem szűnik az oviban, végső megoldásként javasolt másik intézményt keresni. Előtte azonban érdemes megkérni az óvónénit, hogy szenteljen több figyelmet a csemetére és az őt csúfoló társaira. Néha beválik, hogy a szülők óvodán kívüli közös programon, például játszóterezésen hozzák össze a gyerekeket, s így a barátsággal elejét veszik a csúfolódásnak.

A helyes beszéd kialakulásának feltétele, hogy a gyakorlómondókákat rendszeresen ismételje otthon is a gyerek. A gyakori, de kevesebb ismételgetés ez esetben eredményesebb, mint a ritkább, de intenzívebb kántálás. A hétköznapi beszédbe is illesszenek be a gyerek számára nehéz betűket tartalmazó szavakat! Figyeljenek rá, hogy ne legyen unalmas vagy túl megterhelő gyermeküknek a gyakorlás, mert azzal épp az ellenkező hatást érik el: nyelve és kitartása is elfárad, önbizalma sérül.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.