A tegnapi 30 millió köbméternél sokkal kisebb gázmennyiség érkezik ma Magyarországra Ukrajna felől és esett az ausztriai mennyiség is. Pontos helyzetképet fél négykor ad az energiaminiszter. Nem lenne meglepő, ha elrendelné a felhasználás korlátozás első lépcsőjét. Az ország a szerény behozatal mellett az E.On kereskedelmi tárolóiból és a Mol belföldi termeléséből elégíti mai, 68 millió köbméter körüli gázszükségletét.
Különböző mértékű zavart okozott a közép-európai és balkáni országokban az orosz-ukrán gázviszály miatti szállításcsökkentés. Az importtól és más gázforrásoktól is teljesen elzárt Bulgáriában válságstábot állítottak fel, a legnagyobb felhasználót, a Neochim műtrágyagyárat pedig leállították. Szintén leállt Törökország Görögország és Macedónia Ukrajnán keresztüli gázszállítása is. A Desfa görög gázimportőr azeri és algériai eredetű cseppfolyós gázt vásárol.
Szlovákiában szükségállapotot hirdettek a gázellátásban az import 70 százalékos esése miatt, de a fogyasztást délutánig nem korlátozták. Ausztria is csak a korábbi mennyiség 10 százalékát kapja, így szükségleteit a tartalékokból fedezi. A nagyobb nyugat–európai országoknak több hónapra elegendő tartalékaik vannak és hozzáférnek a norvég és algériai gázkészletekhez is.
Németország legnagyobb gázimportőre, az E.On Ruhrgas arról számolt be, hogy már egyátalán nem jön orosz gáz az Ausztriából érkező vezetéken, a kieső mennyiséget a tárolókból pótolják. Habár Németország gázszükségletének csaknem 40 százalékát orosz gázból elégíti ki, a mennyiség jó része Lengyelországon, Fehéroroszországon keresztül érkezik, így nem érinti az orosz–ukrán gázvita.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.