BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Paks2 - Már csak a döntésre vár

Gyurcsány Ferenc hétfői bejelentése szerint tovább kell folytatni a függetlenedést a kizárólagos energiaforrásoktól, így duplájára emelnék a Paksi Atomerőmű teljesítményét. A tervezet várhatóan még a parlament tavaszi ülésszakán napirendre kerülhet.

Az MSZP szerint az energiaellátás biztonságának és a gazdasági ésszerűségnek egyaránt az atomerőmű kapacitásának bővítése felel meg a legjobban. Érvelésükben fontos szerepet játszik a kizárólagos energiaforrásoktól való függetlenedés igénye, illetve, hogy miközben Magyarországon az elektromos energia átlagos termelési költsége körülbelül 24 Ft/kWh, a Pakson előállítotté mindössze 8,9 Ft/kWh.

A magyar árampiac 1-3% nő évente, Paks kapacitásának megduplázása tehát pusztán emiatt nem indokolt, a háttérben főleg az 1950-60-ban épült szénnel és gázzal működő erőművek kiváltása állhat. A magyarországi nagyjából 8000 MW áramtermelő kapacitásból Paks teljesítménye jelenleg alig 22 százalék, vagyis a kapacitásnövelés nem szükségszerűen jelentene túltermelést.

Bár a kormány által közölt számokat (8,9Ft/kWh) többen irreálisnak tartják, az atom-energiának a Paksi Atomerőmű Zrt. által közölt 10,16 ft/kWh ára még mindig olcsónak mondható, szemben az egyébként nálunk valóban drága megújuló energiatermeléssel. Mindemellett érdemes figyelembe venni, hogy ha az atomerőmű építés trendszerűvé válik, akkor az urán világpiaci ára is meg fog ugrani, ez pedig befolyásolni fogja a termelési költségeket is.

A régió egyéb országaiban jelenleg egyébként nálunk olcsóbban állítják elő az áramot, vagyis egy lehetséges megoldás lenne erőműépítés helyett inkább olcsó külföldi áramot venni. Másik megoldás hatákony és olcsón termelő erőműveket építeni, és energiaexportálóként fellépni. Ebben az esetben van értelme az atomerőmű építésnek, ehhez azonban szükséges a várható régiós szükségletek felméres is.

A Paksi Atomerőmű bővítését megalapozó szakértői munkálatok egyébként már két éve folynak, így a szükséges parlamenti döntést követően megkezdődhetnek a tényleges előkészületek, többek között az engedélyezési eljárás - közölte az állami tulajdonú Magyar Villamos Művek Zrt. (MVM) kommunikációs osztálya az MTI-vel szerdán.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.