BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A Villamos Művek üdvözli a Paksról szóló határozatot

MVM stratégia: megújuló, lignit és atom. Íme, a társaság közleménye:

A Magyar Villamos Művek csoport üdvözli a magyar Országgyűlés március 30-i határozatát, melyben előzetes, elvi hozzájárulását adta a Paksi Atomerőmű telephelyén új atomerőmű blokk(ok) létesítésének előkészítésére. Az atomenergiáról szóló törvény rendelkezéseivel, valamint a Magyar Országgyűlés által tavaly elfogadott energiapolitikai koncepcióval összhangban hozott határozat fontos eleme a nemzeti energiapolitikai célkitűzések megvalósításának. A döntés egyben jelentős mérföldkő az MVM középtávú üzleti stratégiája megvalósításában, mely egyaránt szolgálja a versenyképesség biztosítását, továbbá a fenntartható fejlődés és az ellátásbiztonság követelményeinek együttes érvényesítését.

A stratégia mindezek érdekében alapvető célként rögzítette a megújuló energiaforrások növekvő alkalmazása, a hazai lignitbázisú energiatermelés modernizálása mellett a nukleáris alapú villamosenergia-termelés részarányának növelését. Az MVM meggyőződése, hogy a fenti prioritások együttes megvalósulása – párosulva az energiahatékonyság, és energiatakarékosság növelését célzó erőfeszítésekkel – eredményesen szolgálja a nemzetgazdaság, és egyben a hazai villamosenergia-fogyasztók érdekeit is. Ezen álláspontunkat a parlamenti határozat indokolása is alátámasztja, mely szerint az előkészítési tevékenység során vizsgálni kell – a jövőbeli villamosenergia-igények elemzésének részeként – a megújuló energiaforrások bővülő alkalmazásának hatásait, illetve az energiahatékonyság terén elérhető lehetőségeket. Az MVM meggyőződése, hogy a paksi bővítést előkészítő munkálatok az e célok elérésére irányuló erőfeszítéseknek is jelentős lökést adhatnak. A Parlamentnek a szakminisztérium (KHEM) által előkészített, felelős határozata komoly szakmai elemzésekre épített.

Az MVM a tulajdonossal egyeztetve már eddig is jelentős munkát végzett, hiszen a Paksi Atomerőmű bővítésére vonatkozó Parlamenti döntést megalapozó szakértői vizsgálatok a műszaki, gazdasági, kereskedelmi, jogi és társadalmi szempontok elemzésével, mintegy 300 mérnökévnyi ráfordítással immár két éve folytak. Az üzleti stratégiájában megfogalmazott, a hazai ellátás biztonsága érdekében kitűzött fejlesztési célok időben és így a finanszírozás oldaláról is jól ütemezhetőek, a csoport felkészült arra, hogy a szükséges beruházásokat alapvetően saját forrásokból, a cégcsoport erőforrásainak mozgósítása révén megvalósítsa.

Fontos kiemelni ugyanakkor, hogy a Parlament határozata még nem jelent tényleges döntést egy új atomerőmű blokk létesítéséről. A határozat indoklásában is szereplő, számos vizsgálatnak és hatósági engedélyezési eljárásnak kell lezárulnia ahhoz, hogy a tényleges, felelős beruházási döntés megszülethessen. Az MVM Csoport a parlamenti határozatot követően új szakaszába lépő előkészületek során kiemelt figyelmet fog fordítani a nyílt és őszinte tájékoztatásra, az érintettekkel, kiemelten a környezetvédelmi szervezetekkel és a régióval folytatott párbeszédre. Minderre jó alapot teremt a legfrissebb felmérések szerint kifejezetten kedvező társadalmi megítélés, hiszen egy néhány héttel ezelőtti országos kutatás tanúsága szerint a magyar lakosság 71 %-a ért egyet azzal, hogy Magyarországon atomerőmű működik és 65 % ért egyet a paksi atomerőmű bővítésével. A projekt gyakorlati megvalósítására is széleskörű egyetértés tapasztalható, hiszen a lakosság 82 %-a ért egyet azzal, hogy a nemzeti tulajdonban lévő tulajdonú MVM Társaságcsoport beruházásában valósuljon meg a bővítés. Figyelemre méltó ugyanakkor a parlamenti döntésben megnyilvánuló konszenzus is, hiszen 95 %-os többséggel szavazta meg az Országgyűlés a határozatot azt követően, hogy a Gazdasági, és a Környezetvédelmi Bizottság is lényegében egyhangúan támogatta az előterjesztést. Az MVM örömmel nyugtázza, hogy fentiek fényében mind a társadalom, mind a döntéshozók körében széleskörű konszenzus áll fenn a nemzeti tulajdonú áramtársaság fejlesztési törekvései iránt. Az MVM hangsúlyozza, hogy a most meginduló szakmai munka fog választ adni még számos felvetésre, így például a finanszírozási és beruházási konstrukció, a műszaki jellemzők, versenyképesség, rendszerbe illeszthetőség, környezetre kifejtett hatás, vagy a blokktípus, szállító kérdéseire. Mindezek áttekintése, minősítése szükséges ahhoz, hogy az ország energiaellátását, egyben környezeti állapotát is évtizedekre meghatározó döntés valóban felelősen születhessen meg. Egy ilyen hosszú időtára kiható szakmai alapú döntést ugyanis nem csupán a pillanatnyi feltételrendszer szempontjai szerint kell meghozni. Jó példa erre, a jelenlegi villamosenergia-ellátás nélkülözhetetlen alappillérét jelentő Paksi Atomerőmű mintegy 35 évvel ezelőtti beruházási döntése is.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.