52,4 millió eurónyi támogatást – azaz valamivel több, mint 14 milliárd forint – használhatnak azok a mezőgazdasági vállalkozások, amelyek december 15-ig pályáznak az úgynevezett Nemzeti Diverzifikációs Program (NDP) egyes elemeire.
A sokak számára talán talányos címet viselő Nemzeti Diverzifikációs Program (NDP) lényegében az uniós reform miatt jócskán lecsökkentett cukorrépa-termesztésnek, illetve cukor előállításnak köszönheti létrejöttét. Magyarország a csatlakozáskor rendelkezésre álló cukorkvótájának (401,68 ezer tonna) a 75%-ról (nagyjából 301 tonna) lemondott, így a vonatkozó uniós szabályok alapján kiegészítő diverzifikációs támogatásra is jogosult.
A nemzeti cukorkvóta 75%-át meghaladó lemondás esetén – ez magyarázza, miért éppen 75%-ról mondtunk le - a rendelkezésre álló támogatás teljes összege 75%-kal növelendő. Ez esetünkben azt jelenti, hogy a korábbi cukorreform okozta leépítések miatt megszerzett csaknem 30 millió euróval szemben a tényleges diverzifikációs támogatás 52,4 millió euróra egészült ki.
Amellett, hogy így több pénzt használhatnak fel a hazai termelők, fontos szempont, hogy a pénzt az ország saját hatáskörben használhatja fel. Vagyis Brüsszel nem igen szól bele, hogy milyen területek támogatására fordítjuk azt, egy lényegi kitétel van: a támogatást legkésőbb 2011. szeptember 30-ig ki kell fizetni.
Éppen ezért a pályázatok kiírása és elbírálása, valamint a célok megvalósítása gyorsított ütemben zajlott, zajlik, az erről szóló rendelet 2009. november 06-án jelent meg, a pályázatokat pedig november közepétől december 15-ig lehet leadni – emlékeztet a Magyar Agrárkamara.
De mire is fordítja az ország ezt a pénzt?
A támogatás célja, hogy a cukorgyárak bezárásával érintett településeken a mezőgazdasági termelés színvonalának javításával, vagy új termékek, eljárások, technológiák bevezetésével növekedjen a mezőgazdasági üzemek összteljesítménye vagy bővüljön tevékenységi körük.
Olyan fejlesztésekhez jár támogatás, mint a mezőgazdasági üzemek korszerűsítése; mezőgazdasági termékek értéknövelése; mikrovállalkozások támogatása; turizmus fejlesztése; vidéki települések fejlesztése; vidéki örökség védelme.
Ha jól megnézzük, akkor mind a hat terület már ismert a pályázók előtt: az utóbbi négy alprogram az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program úgynevezett III. tengelyének az utóbbi egy évben már kétszer meghirdetett elemeivel azonos, míg az első két alprogram az első tengelyből ismert. Vagyis, aki, vagy az a cég, amely az előbbiekből már jelentkezett, annak nem ismeretlen a mostani támogatási kiírás.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.