„Hazánk csatlakozott a k+f-nagyberendezést létrehozók „elit klubjához”. Európa első keményröntgen-szabadelektronlézerének megalkotását vállaló XFEL-tagságunkkal világszínvonalú kutatásokra nyílik lehetőségünk. A keményröntgen-sugárzás alkalmazásai olyan k+f+i prioritásokhoz kapcsolódnak, mint a gyógyszeripar, a biotechnológia, a nanotudományok és nanotechnológiák, valamint a környezettudományok!”- jelentette ki Varga István.
Az európai röntgenkutató létrehozását a német kormány 2004 őszén kezdeményezte. A projekt előkészítő fázisához 12 ország csatlakozott. Így Németországon kívül, Dánia, az Egyesült Királyság, Franciaország, Görögország, Lengyelország, Magyarország, Olaszország, Oroszország, Szlovákia, Spanyolország, Svájc és Svédország is elkötelezte magát egy újabb európai röntgenkutató mellett.
A tudományos központot támogató államok, az alapító okirat aláírásával külön-külön csatlakoznak a röntgent létrehozó és működtető non-profit szervezethez, a European XFEL GmbH-hoz.
A tagországok törzstőkéjük arányában használhatják a röntgennyalábot. Magyarország tagdíj formájában, az építési költségek 1 százalékához járul hozzá, ennek megfelelően az összes nyalábidő 1 százalékát használhatja fel intenzív kutatásra.
Az XFEL építése a Hamburg és Schleswig-Holstein tartomány határán, a DESY (Deutsches Elektronen-Synchrotron) kutatási központban 2009-ben megkezdődött és várhatóan 2016-ra fejeződik be.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.