Lassan vége az aratásnak. Az elején júniusban, valamivel 2 ezer forint fölött egy mázsa takarmánygabona ára. Most a betakarítás végére elérheti a 3500 forintot. A szakemberek szerint kevesebb jó minőségű takarmánygabona termett az idén a sok csapadék és elmaradt permetezés miatt. Az ára pedig drágul. Ez azért lehet fontos a fogyasztóknak, mert a takarmány árának alakulása hatással lehet a hús és tejtermékek árára. Az biztos, hogy az állattartók költségei akár 30 százalékkal is növekedhetnek az előbbiek miatt, a kérdés pedig, hogy ez mennyiben jelenik majd meg a fogyasztók oldalán - mondta az MR1 - Kossuth Rádiónak korábban Sákán Antal a Sertésszövetség elnöke.
„Összességében arra kell számolni, hogy mintegy 20 százalékkal magasabb takarmánykeverék árak lesznek a baromfi és a sertéságazat területén, amelyet vagy sikerül továbbhárítani, vagy nem a húsipar felé. Az értékes húsrészeknek az 1200-1500 forintos árat el kellene érni ahhoz - combról, karajról, tarjáról beszélek -, hogy egyáltalán a termelőnek jusson ebből annyi pénz, hogy fenntartható legyen a termelés” – mondta Sákán Antal.
Az egyik hazai üzletlánc is számol ugyan áremelkedéssel, de csak kis mértékben. A CBA kommunikációs vezetője azt mondta, júniusban a tejtermékek alig, a hústermékek 5-6 százalékkal drágultak. Fodor Attila ennél nagyobb drágulást nem tart elképzelhetőnek, mert azt már a vásárlók sem tudják megfizetni. A tavalyi gabonából is van még a raktárakban - mondta Fodor Attila, úgy véli az árakban szeptember végén lehet változás. Az eddig learatott búza több mint 50 százaléka kiválóan alkalmas étkezésre. A Gabonatermesztők Országos Szövetsége úgy véli ez a mennyiség maximálisan elég a hazai fogyasztásra. A kereskedők egyelőre még bizonytalanok abban, hogy a liszt- és pékáruk, ha drágulnak is, milyen mértékben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.