A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) és a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (NFH) bejelentette, hogy márciustól elindítja a pozitív fogyasztóvédelmi listát. A „fehér listára” azok a cégek kerülhetnek fel, amelyek megfelelnek a fogyasztóvédelmi követelményeknek.
Ezen kívül az év végén vagy jövőre indulhat Fogyasztóbarát Embléma program, ezt az elismerést olyan vállalatok kaphatják meg, amelyek a kötelezően előírtnál is többet nyújtanak a vásárlóknak a fogyasztóvédelem terén. Hogy ez pontosan mit takar, azt egyelőre nem tudni, az viszont biztos, hogy a fehér listára akár önkéntes alapon is fel lehet majd kerülni – tájékoztatott az NFH szóvivője. Fülöp Zsuzsanna elmondta: azok a vállalkozások, amelyek pozitív minősítést szeretnének, jelentkezhetnek a Hatóságnál, az NFH munkatásai pedig harminc napon belül ellenőrzik őket, ha pedig mindent rendben találnak, az érintetteket feltüntetik a pozitív listán.
Az NFH egyébként nem hajt végre külön ellenőrzéseket a fehér lista indulása kapcsán, mindössze végrehajtja az éves tervét, aminek keretében többek között az árazás, a jótállás, a vásárlói panaszkezelés témakörben kontrollálja a vállalatokat. A pozitív listára kerülő cégek számíthatnak arra, hogy a szervezet utóvizsgálatok is végrehajt náluk, ha pedig panasz érkezik a rangsorolt cégekkel kapcsolatban, azt kiemelten vizsgálja. Az már biztos, hogy ha hibáznak, lekerülnek a fehér listáról a cégek, de hogy ez a büntetési időszak mennyi ideig tart és milyen szabálysértést tekintenek mérvadónak, az egyelőre szintén nem tudható.
Viszont az NFH szóvivője megerősítette, hogy hétvégenként elindítják a telefonos ügyeletet a Hatóságnál, így a fogyasztók szombat-vasárnap is kérhetnek tájékoztatást. Eljárást viszont így nem kezdeményezhetnek, a hivatalos panaszkezelési folyamathoz továbbra is írásos értesítésre van szükség. A munkát az NFH alkalmazottai végzik „vetésforgóban”, a hétvégi ügyelet Fülöp Zsuzsanna szerint nem jelent plusz költséget.
A puding próbája az evés, de üdvözlendő, hogy ezúttal a pozitív példákat is kiemeli az NFH – kommentálta a bejelentést az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára. Vámos György szerint a rendszer hatékonysága a részleteken múlik, jó lenne tudni, hogy milyen feltételek mellett kerülhet fel egy cég a listára, illetve milyen okból törlik onnan. Vámos György úgy látja, célszerű lenne, ha a kisebb fogyasztóvédelmi botlások nem szolgáltatnának okot a listából való törlésre, mindamellett az OKSZ főtitkára pozitívan nyilatkozott az NFH új stratégiájáról. Mint mondta, üdvözlendő, hogy a korábban hadműveletnek nevezett akciók helyett a Hatóság most a megelőzésre és a cégek hibáinak kijavítására törekszik és fő célja nem a bírságolás.
A leghasznosabb fogyasztóvédelmi feketelisták a következő oldalon
Fogyasztóvédelmi bírságok és veszélyes termékek – az NFH oldalán kategóriánként kereshetünk a veszélyes árukra, illetve elolvashatjuk a határozatokat.
RAPEX – Az Európai Unió gyorsriasztási rendszere, az EU területén megjelenő veszélyes termékekről heti bontásban közöl részletes tájékoztatást. Az egymezős keresővel adott termékre, a veszélyesség típusára vagy az érintett országra is kereshetünk.
RASFF – Az Európai Unió élelmiszerre és takarmányra vonatkozó gyorsriasztási rendszere – a részletes kereső segítségével többek között terméktípusra, származási- és cél országra, riasztási típusra és okra is kereshetünk, de egy gombnyomással lekérdezhető az adott időtartamra vonatkozó összes riasztás is.
Élelmiszer eredetű megbetegedést okozó éttermek listája – az ÁNTSZ hivatalos listája azokat az egységeket sorolja fel, amelyek bizonyítottan ételfertőzést vagy ételmérgezést okoztak.
Adóslista – az APEH honlapján megtalálhatóak az adótartozást felhalmozó magánszemélyek és cégek, valamint a végrehajtási eljárás alatt álló adózók is.
Központi Hitelinformációs Rendszer – népszerűbb nevén BAR-lista, amely 450 hazai pénzintézet adatait foglalja magába. Itt tartják nyilván a hiteltörlesztési gondokkal küzdő magánszemélyeket, de a lista pozitív adatokat is tartalmaz a jól törlesztő cégekről. Nem kérdezhető le az interneten.
Tantusz – Bár nem "fekete, vagy fehér lista", a Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság által összeállított weboldalon összehasonlíthatjuk a szolgáltatásokat és tarifákat, legyen szó mobiltelefonról, internetről, televízióról de akár az összes vezetékes szolgáltatást is összevethetjük egy adott utcában.
Az Európai Unióból kitiltott légitársaságok listája – az Európai Bizottság weboldalán pdf formátumban tölthető le az aktuális lista.
Howard – Az Európai Fogyasztói Központ vásárlási asszisztense eligazít abban, megbízható-e egy-egy internetes kereskedő cég. Elég a weboldalt beírni és Howard közli, mikor, hol jegyezték be a weboldalt, mi szerepel a cégjegyzékben az üzemeltetőről, rendelkezik-e tanúsítvánnyal a honlap és milyen visszajelzéseket adtak róla mások.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.