Ezért a kormány többek között ellenőrizni fogja, hova is kerültek támogatási pénzek, kik vették fel azokat jogosulatlanul, illetve mely cégek jutottak hozzá a hosszú távú földbérletekhez. Többek között erről is szólt dr. Ángyán József, a Vidékfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára azon a gazdafórumon, amelyet tegnap tartottak Szolnokon, a megyeházán a megyei Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) szervezésében.
Az államtitkár hangsúlyozta: súlyosbítja a helyzetet, hogy kirabolták az országot, széthordták a nemzeti vagyont, a kasszákat kiürítették. Ez látszik a mezőgazdasági kasszán is. Erre példaként említette: szakosított telepek korszerűsítésére ment el 400 milliárd forint, miközben nincsenek állatok az istállókban - közölte tudósításában a szoljon.hu.
Amikor arra hivatkoznak, hogy állattenyésztés támogatása, akkor jó lenne tisztázni, hogy milyen állattenyésztésről beszélünk. Hiszen mi nem a holland gazdák szakosított telepét akarjuk továbbfejleszteni — mondta az államtitkár, hozzátéve: az elsők között hoztuk létre a nemzetiföldalap-törvényt, ami az új birtokpolitika szolgálatába kell hogy állítsa az állami földek felhasználását.
Már megvan az a lista, amelynek alapján a kormány ki fogja szűrni az agrártámogatásokat jogosulatlanul igénybe vevőket – jelentette ki Ángyán József, a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) államtitkára.
A családi gazdaságok, a kis-, közepes gazdaságok földalapja megerősítéséről van szó, és a fiatal gazdák földhöz juttatásáról. Ehhez kell egy olyan lista, amely pontosan megmutatja a szerződéseket, hogy kinek is adta bérbe a földeket az állam, és milyen feltételekkel.
Dr. Ángyán József hangsúlyozta: tudomásul kell venni azon multicégeknek, amelyek eddig csak a hasznot vitték ki az országból, hogy hozzá kell járulniuk a válság terheihez. Elengedhetetlen, hogy saját érdekeinket érvényesíteni tudjuk az uniós közös rendszerben. Hozzátette: kiszorultunk nemcsak az export-, hanem a saját piacainkról is.
Lefejezték a magyar mezőgazdaságot. Eladták például a cukorgyárainkat, és a külföldi tulaj azért vette meg, mert tudta, hogy majd leépít és piacot vásárol. Így aztán hozzák be nekünk a cukrot, miközben kiváló lehetőségeink vannak a cukorrépa-termesztésre. Ugyanígy eladták a kereskedelmi hálózatot is, az élelmiszeripar egy pillanat alatt eltűnt — mondta az államtitkár, aki szerint a legfontosabb piac a helyi és a hazai, s ezekről ki kell szorítani a külföldi érdekeket.
— Most készül az a rendelet, ami meghatározza, hogy a magyar termékhez legalább 95 százalékban hazai alapanyagot kell felhasználni. Ugyanis ma még ha a gyártás során egy művelet idehaza történik, akkor az a termék már magyarnak számít — hangsúlyozta.
Dr. Ángyán József a tervekről szólva elmondta: a gazdák hitelképességének erősítésére létre szeretnének hozni egy vidékbankrendszert. A termőföldről szólva rámutatott: ma az állami földek 80 százalékát 180 tőkés társaság bérli. Ehelyett az úgynevezett demográfiai földprogramban a működő családi gazdaságokat juttatnák 20-50 évre földbérlethez, akárcsak azon fiatal párokat, akik letelepednek, gyermeket vállalva, földet művelve.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.