Mint ismeretes, Angela Merkel német kancellár kedden bejelentette, hogy Németország a japán földrengést követően a fukusimai atomerőművet ért baleset miatt három hónapra lekapcsolja az energetikai hálózatról az 1980 vége előtt üzembe helyezett hét atomreaktorát.
Ha a kormány a hét legrégebben üzembe helyezett atomreaktor leállítását elrendeli, s azokat lekapcsolja a hálózatról az energiaszolgáltatók jogi útra terelik az ügyet – írja a Spiegel. Az E.on már a környezetvédelmi minisztériumnál jelezte, hogy ellenzi a lépést.
A szolgáltatók az Atomenergia Paktumban foglalt veszélyvédelmi szabályokra hivatkoznak, mint mondják a leállás kedvezőtlen a vállalat üzletmenetére nézve, amely a részvényekre is hatással van, elvégre ez a vállalatok vagyonába történő beavatkozás lenne.
Az E.on elnöke Johannes Teyssen már hivatalos nyilatkozatában is egy lehetséges perről beszélt. Az E.on az Isar elnevezésű atomreaktorait érintené a lépés, a REWE esetében a Biblis A és B reaktort kellene leállítani. Az E.on ugyan már bejelentette, hogy önként lekapcsolja az Isar 1-es reaktort a hálózatról, s csak csökkentett üzemmódban működik tovább.
Az idézett környezetvédelmi szakjogász szerint sincs a német kormánynak jogi alapja arra, hogy központilag rendelje el a reaktorok lekapcsolását.
A súlyos japán erőműbaleset nyomán Németországban felerősödött atomenergia-ellenes hangulat miatt Merkel már előző nap bejelentette, hogy három hónapra felfüggesztik azt a tavalyi koalíciós megállapodást, amelynek alapján folyamatban vannak az atomerőművek működési idejét meghosszabbító eljárások.
A leállással 7076 megawattnyi kapacitás esne ki az energiaszolgáltatásból. Németország fogyasztásának 10 százalékát fedezik atomenergiából.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.