BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megújuló energia, fotoszintézissel

Az MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpont (SZBK) is hozzájárult a napenergia fotoszintetikus hasznosítását célzó, azaz hidrogéntermelésre való alkalmazását célzó, 2012. január végén záruló Solar -H2 uniós alapkutatási projekt sikeréhez – közölte kérdésünkre az intézet igazgatója.

 Vass Imre a négyéves programban részt vevő hazai kutatók eredményeiből kettőt emelt ki. Egyrészt tisztázták a fotoszintetikus fényenergia-átalakító rendszer lényeges teljesítménykorlátozó tényezőjét, a fényérzékenységet meghatározó mechanizmusokat, másrészt – és ez talán a jövőbeni gyakorlati hasznosítás szempontjából még fontosabb –, elsőként részletesen feltárták egy hatékony fotoszintetikus baktérium hidrogén-anyagcseréjét.

Az ez utóbbi kutatást végző munkacsoport vezetője, Kovács Kornél biológus szerint a nevezett, a fényenergiát tápanyagok formájában elraktározó baktériummal már rövidebb távon iparszerűen is termelhető hidrogén, amely több szempontból is kiváló megújulóenergia-hordozó.
Kilenc európai ország 12 világszínvonalú laboratóriumának együttműködésével a végéhez közeledő Solar-H2 projekt olyan új környezetbarát eljárások kidolgozásában kíván segíteni alapkutatásokkal, amelyekkel hidrogén állítható elő a gyakorlatilag kimeríthetetlen mennyiségben rendelkezésre álló napenergiából és vízből.

A program evégett két – széles körű érdeklődés övezte – kutatási témát ölel fel: a fotoszintézis létrehozását a biológiait utánzó mesterséges rendszerekben, illetve a fotobiológiai hidrogéntermelés optimalizálását olyan természetes fotoszintetikus szervezetekben, mint az algák és a cianobaktériumok.

Egyetlen magyar résztvevőként az SZBK mindkét tématerületen vállalt kutatási feladatokat, részben a fotoszintetikus vízbontást végző fotokémiai rendszer működésének, részben a különféle természetes fotoszintetikus szervezetek hidrogéntermelési mechanizmusának vizsgálatával. E tevékenysége finanszírozására 200 ezer eurót kapott az EU hetedik kutatási keretprogramja keretében a projektnek nyújtott közel négymillió eurós össztámogatásból. Emellett az NKTH pályázati rendszerében hatmillió forint hazai forráshoz is jutott. Gárdonyi Imre

A fotoszintézises termelés előnyei

- földünk legnagyobb napenergia-átalakító rendszere

- bőségesek a források

- a tárolt energia hosszabb ideig hasznosítható

- hidrogéntermelésre optimalizálható

- idővel mesterségesen is létrehozható

- bőségesek a források

- a tárolt energia hosszabb ideig hasznosítható

- hidrogéntermelésre optimalizálható

- idővel mesterségesen is létrehozható -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.