A szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint az előző negyedévhez viszonyítva 0,3 százalékkal nőtt a bruttó hazai termék. „Igen pozitív meglepetés ez, amely növelheti annak valószínűségét, hogy a hazai gazdaság elkerülheti a technikai recessziót, azaz a két egymást követő negyedéves visszaesést” – fogalmazott evvel kapcsolatban Suppan Gergely, TakarékBank vezető közgazdásza.
Az előzetesen vártnál kedvezőbb adatok mögötti pontos okokat még nem ismerjük, a részletes számokat március 9-én publikálja a KSH – mutatott rá az adat kapcsán kiadott közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM). A tárca ugyanakkor valószínűsíti, hogy a kiskereskedelemben megindult pozitív trendek a keresleti oldalon tovább folytatódtak, amelyet a forint gyengülésével magyarázható határ menti bevásárlóturizmus is erősíthetett, valamint – termelési oldalon – az ipar számai a negatív külpiaci trendek ellenére továbbra is pozitívak maradtak. Az NGM szintén kiemeli az agráriumot, amelyről megjegyzi, hogy „a GDP kis hányadát teszi ki, de az előző negyedévek alapján a bővülés – a kedvező időjárásnak és az emelkedő világpiaci áraknak köszönhetően – számottevő mértékű lehet”.Az agrárium hozzájárulását a GDP növekedéséhez némileg meglepőnek nevezte tegnap Árokszállási Zoltán. Az Erste Bank vezető elemzője rámutatott: a mezőgazdaságot kedvezőtlenül érintette az őszi szárazság. Igaz, hozzátette azt is, hogy az előző évi bázis rendkívül alacsony volt.
„A tavalyi év az olajos magvak és a gabonafélék kedvező ára miatt jónak volt mondható, de az idén már nem lesz ilyen árszint. A mezőgazdaság jövedelmezősége ugyan továbbra is jó lesz, de az idei GDP-t az agrárium már lefelé fogja húzni” – nyilatkozta lapunknak Raskó György. Az agrárközgazdász hozzátette: ma még azt sem lehet tudni, milyen termés lesz. Ha elérjük a tavalyi év jó közepesnek számító hozamát, még akkor sem lesz képes a mezőgazdaság ugyanarra a teljesítményre, mint tavaly, ennek eléréséhez extrém jó időjárás kellene, de bővülést még ez sem hozna.
Fontos korülmény az is, hogy a decemberi adatok szerint kilencezerrel kevesebb koca van az országban, vagyis az idén megközelítőleg 200 ezerrel kevesebb malac születik majd. Az állattenyésztés GDP-je azonban a jobb árak miatt várhatóan nem csökken 5 százaléknál nagyobb mértékben. A növénytermesztés esetében viszont úgy alakulnak az árak, hogy valószínűleg 10 százalékkal kisebb lesz a részesedése a GDP-ből – tette hozzá Raskó.
A Malév-csÕd még segíthet is
Nem látnak túl sok okot az optimizmusra az elemzÕk a jövÕvel kapcsolatban. Árokszállási Zoltán elemzésében kiemeli: az euróövezet lassulása, a megszorítások hatása a háztartások fogyasztására és a szükülÕ hitelélet jelentÕsen csökkentheti a hazai GDP idei alakulását. Az eurózóna megítélésével kapcsolatban hasonlóképpen vélekedtek más elemzÕk is. Rontja az idei kilátásokat a Nokia leépítése is, melynek során a cég több mint 2000 dolgozójától megválik, ám várhatóan a lépés hatása csak mérsékelt lesz, mert a termelés visszaesése már évek óta tart. Az üzemi szinten veszteséges Malév bedÕlése azonban még segíthet is a GDP alakulásán – véli Suppan Gergely.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.