„A pályázatokkal kiküszöböljük azt a problémát, hogy az 1,5 százalékos szakképzési hozzájárulást a szabályok változása miatt nem lehet elszámolni a saját dolgozók képzése estén” – mondta az államtitkár.
Az Új Széchenyi-terv keretében kiírt 21 milliárd forintos keretösszeg 2014-ig szól, így az évi 7 milliárd forint nagyságrendileg megegyezik azzal az összeggel, amit eddig a cégek a szakképzési hozzájárulás terhére költöttek dolgozóik képzésére évente – tette hozzá Czomba.
Az európai uniós forrásból külön pályázatok lesznek mikro- és kisvállalkozásoknak maximum 10 millió forint támogatással, összesen hatmilliárdos keretösszeggel. A középvállalkozások egy és ötvenmillió forint közötti összegre pályázhatnak, szintén hatmilliárd forint összegben, míg a nagyvállalatok 5–150 milliós támogatást kaphatnak nyolcmilliárd forint keretösszegben. Czomba Sándor újságírói kérdésre elmondta, hogy nem feltétel az elvárt béremelésnek való megfelelés.
„Mindenképpen pozitív egy ilyen hír, amely arra is rávilágít, hogy nemcsak új munkahelyeket kell teremteni, vagyis nemcsak a foglalkoztatást kell növelni, hanem a foglalkoztathatóságot is” – nyilatkozta a Világgazdaságnak Dávid Ferenc. A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára kifejtette: „a magyar munkaerő sok esetben képzetlen, ezért akkor sem feltétlenül foglalkoztatható, ha egyébként munkahely lenne. Mindemellett abban is lépni kell, hogy a meglévő állomány képzettebb, felkészültebb legyen.”
A főtitkár hozzátette, azért is üdvözlendő a mostani bejelentés, mert némiképp ellentételezést nyújthat a szakképzési hozzájárulás saját dolgozói körben való felhasználásának elvesztése miatt. „Látni kell, hogy a gazdasági kilátások nem túl szívderítőek, minden munkahelyért meg kell dolgozni” – mondta
Üzleti és nyelvi képzések a legkisebbeknek is
Hat konvergenciarégió 18 megyéjében lesz elérhető az a képzési támogatás, amely az Ipartestületek Országos Szövetsége (Iposz) szervezésében lesz elérhető a legkisebb vállalkozások számára – nyilatkozta a Világgazdaságnak Hancz István alelnök. Tizenöt szakmakörben, csaknem kétezer fő számára adhat új ismereteket a 288 millió forintos program. A képzésekre a kis- és közép- és mikrovállalkozásoknak csak be kell jelentkezniük. Az így oktatott értékesítési, marketing, illetve vállalkozási ismeretek hozzájárulhatnak, hogy sikeresebben értékesítsék terméküket, szolgáltatásukat – mondta. 60 és 120 órás üzleti német és angol nyelvű továbbképzésis indul.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.