Munkahelyük megtartásáért demonstráltak a Mal Zrt. dolgozói és több szakszervezet csütörtökön Ajkán, írja az MTI. A szervezők azt is bejelentették: munkahelyvédelmi petíciót juttatnak el Orbán Viktor miniszterelnökhöz, amelyben azonnali intézkedéseket követelnek a térséget fenyegető humánkatasztrófa elhárításához.
Az ajkai városháza melletti téren megtartott megmozduláson - a szervezők becslése szerint – közel ezren vettek részt, közöttük a város képviselő-testületének több tagja, és Schwartz Béla (MSZP) polgármester.
Pad Ferenc, az Ajkai Alumíniumipari Szakszervezet elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy a timföldgyár működőképességének határára jutott. A vörösiszap-katasztrófát követő kármentesítés költségei, a technológiaváltás, és a céget finanszírozó külföldi bankok több mint 3 milliárd forintos tőkekivonása miatt a Mal működése kezd ellehetetlenülni.
Az, hogy a gyár még működik, a beszállítók türelmének, és a menedzsment erőfeszítéseinek köszönhető - mondta. Hozzátette: a cég jövője miatt levélben kértek segítséget a nemzetgazdasági minisztertől és a nemzeti fejlesztési minisztertől, azonban eddig sehonnan sem kaptak megnyugtató választ. Pad Ferenc elmondta: a konzultációkon eddig arról tájékoztatták őket, hogy közvetlenül és közvetve sincsen mód állami beavatkozásra. Kijelentette, hogy a kormány vizsgálja felül a katasztrófát követően a timföldgyárra kiszabott irreálisan magas, 135 milliárd forintos környezetvédelmi bírságot.
Székely Tamás, a Magyar Vegyipari, Energiaipari és Rokon Szakmákban Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének (VDSZ) elnöke azt hangsúlyozta, hogy a cég sorsa már nem a tulajdonosok kezében van. A Mal esetleges csődje humánkatasztrófát okozna a térségben, a beszállítókkal együtt 5-6 ezer ember munkahelye forog kockán. Nem pénzért kuncsorgunk a jelenlegi kormányzatnál, hanem a petícióban felsorolt intézkedések meghozásáért - fogalmazott.
A rendezvényen Székely Jenő, a Bányász Szakszervezet képviselője arról beszélt, hogy a timföldgyár megszűnése a bauxitbányászat megszűnését jelentené.
Nagy Károly, a Bakonyi Erőmű Zrt. szakszervezetének elnöke kijelentette, hogy támogatják a petíciót a térség munkahelyeinek megtartásáért.
A Mal közel másfél milliárd forinttal tartozik a timföldgyártáshoz szükséges gőzszolgáltatást biztosító Bakonyi Erőmű Zrt.-nek, emiatt az erőmű már július végén kilátásba helyezte a szolgáltatás beszüntetését. A két cég azóta folyamatosan tárgyal a tetemes tartozás rendezéséről, megállapodás azonban eddig nem született.
Ékes József, az ajkai térség fideszes országgyűlési képviselője a demonstráción az MTI-nek elmondta: a miniszterelnök kérésének megfelelően a kormányt képviseli az ajkai gyűlésen. Közlése szerint a kormány célja a munkahelyek megmentése, a jövő szerdai kormányülés egyik napirendi pontja lesz a Bakonyi Erőmű és a Mal Zrt. közötti probléma rendezése. Mivel két magántulajdonban lévő cégről van szó, egyeztetni a társaságoknak kell közvetlenül a kormánnyal. Tájékoztatása szerint a petíciót ő maga is aláírta, és felajánlotta, hogy személyesen juttatja el Orbán Viktornak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.