A Magyar Energia Hivatal (MEH) időben elküldte a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumnak (NFM) a távfő októbertől hatályos, hatósági termelői árára vonatkozó ajánlatát, amely lapunk információi szerint erőmű-társaságonként eltérő mértékű, néhány százalékos áremelési javaslatot tartalmazott. Az emelés amúgy is törvényszerű lenne annak ismeretében, hogy a MEH a kalkuláció alapjául a termelők 2010-es, elismert költségeit vette figyelembe, azóta pedig az infláció mintegy 10 százalékos volt, de a hőtermeléshez használt gáz ára pedig átlagosan 2,4-5,4 százalékkal emelkedett attól függően, hogy versenypiaci, vagy olajár-indexált árképlet szerinti árat veszünk-e figyelembe. A gáz ára azért nagyon fontos tényező, mert a hazai távhőtermelés meghatározó része gáz tüzelésén alapul, így a gáz ára teszi ki a hődíj 80-85 százalékát.
Úgy tudjuk, az NFM kis módosításokkal egyet értett a MEH áremelési javaslatával. Bár hivatalosan a szakminiszter mondja ki a hatósági árakról a végső szót, az ügy magasabban, a politikusok szintjén akadt el. Ha pedig nincs új termelői ár, akkor érthető, hogy miért nem hirdették ki a termelői áron alapuló, s nyilván áremelkedést tartalmazó, október elejétől hatályos végfelhasználói árait sem.
Az ügy amiatt kényes, hogyha a mostaninál magasabb lakossági távhőárakat jelentenek be, az ellentétes lenne az emelés szükségtelenségét állító, korábbi, hivatalos nyilatkozatokkal. Az viszont a hatályos szabályozásba ütközne, ha a hőtermelőknél nem keletkezne 4,5 százalékos, eszközarányos nyereség.
2013 első negyedévétől ráadásul további költség rakódik a hőtermelőkre amiatt, hogy beindul az EU új szén-doixod kvótakereskedelmi rendszere. Ekkortól a mostaninál kevesebb ingyenes kvóta osztható szét az erőműtársaságok között, vagyis többet kell fizetniük üvegházhatású gáz kibocsátásuk után. A lapunkhoz eljutatott szakmai számítások szerint összességében a fenti, hőár-emelő tényezők mellett átlagosan mintegy 8 százalékos termelői áremelésre lenne szükség ahhoz, hogy a termelőknél megjelenjen a 4,5 százalékos nyereség.
A termelőknek a nyereségük mellett közelgő tulajdonosváltásuk miatt is fájhat a feje. „Középtávon elérendő cél a hőtermelés és a hőtovábbítás/értékesítés egy kézbe, lehetőleg önkormányzati tulajdonba kerülése” – szerepel a szakmai közönség előtt Holoda Attila energiaügyi helyettes államtitkár által bemutatott a Távhőfejlesztési Cselekvési Tervben. Már a meglévő önkormányzati-törvény is önkormányzati feladatnak jelöli ki a távhőellátást, de az önkormányzatok e feladatukat piaci szereplőkkel való szerződéseken keresztül is teljesíthetik. Változást tehát a tulajdonviszonyok változása hozhat. Ennek részleteiről – hány év értendő középtávon, hogyan és milyen forrásból történne az eszközök átadása – még nem sok hangzott el, részletek a november 30-ra elkészülő, végleges tervtől várható. Ez utóbbi, szakmai egyeztetés után még az idén a kormány elé kerülne. Ma a hazai távhőtermelők döntő többsége belföldi és külföldi magáncégek birtokában van, a távhőszolgáltatók többsége viszont már települési ellenőrzés alatt működnek.
A szintén készülő Nemzeti Fejlesztés 2020 dokumentum egyebek mellett a távhőtermelésben felhasznált gáz kiváltására ad útmutatót: eszerint a megújulók és a hulladékok hasznosítására, illetve az éjszakai áram használatára kellene összpontosítani.
Az orosz importból származó olajár-indexált árképlet az év utolsó negyedében 560 dollárt határoz meg ezer köbméterenként az előző negyed évi 490 dollár után, vagyis nem sok jót ígér a továbbiakra nézve sem. Igaz, a két nagykereskedő (E.On, Tigáz) nem ezt az árat fizeti, hanem egy olyat, amelybe belekeverik a 20-40 százalékkal alacsonyabb spotpiaci árat is. Az erőműtársaságok persze vásárolhatnának tisztán a szabadpiacról is, Ausztria felől beérkező, olcsóbb piaci gázt is, ám az ezt lehetővé tévő kapacitások nagy részét az E.On Földgáz Trade és az MVM Partner számára különítette el a szabályozás, a közintézményi és lakossági gázárak alacsonyan tartása céljából. Mindössze egy évig élt (tehát már nem él) az a rendszer is, amelyen keresztül a biztonsági gáztárolóban lévő készletből lehetett vételezni az MVM Partneren keresztül. Piaci forrásaink szerint az MVM Partner eladta a rá bízott gáz egészét a hőtermelőknek annak ellenére, hogy a tavaly júliusban indult gázév elején még szerény kereslettel találkozott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.