A javaslat emlékeztet: a házastársak esetében a gazdasági közösség részleteit a családjog szabályozza, az egyenesági rokonok esetében azonban nem magától értetődő a gazdasági közösség fennállása. „Szülő-gyermek viszonylatában például a gyermek házasságkötésével már új családot, és így új vagyonközösséget alkot házastársával” – fogalmaz a benyújtott javaslat, amely egyértelműen meg is nevezi célját: „a javasolt kiegészítés meg kívánja alapozni a javaslatnak azt a módosítását, amely megszüntetné a közeli hozzátartozók országos birtokmaximumát.”
„A javaslat szerint a polgári törvénykönyv által definiált család akár több családi gazdaságot is alkothat”– összegezte véleményét a javaslattal kapcsolatban Horváth Gábor. A Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének (MOSZ) főtitkára a Világgazdaságnak kifejtette: „egy tipikus esetben például, ha egy termelő két fia megnősül, akkor új családot alapít, és mivel gazdaságilag önállónak kezeli őket a törvény, új földszerzésre is jogosultak.
Ráadásul nem csupán a két nősülő termelő, hanem a feleségük, apósuk, anyósuk is személyenként 300-300 hektárt szerezhet. Így egy közepes méretű családból jog szerint akár három családi gazdaság is alakulhat, amelyek mind az adózásban, mind a támogatásokban, és egyéb téren is előnyöket élveznek más gazdálkodási formákkal szemben” – osztotta meg lapunkkal aggályait a főtitkár.
„Rendkívül ellenszenvesnek és visszatetszőnek tartom a javaslatot, hiszen ennek révén egy egész rokonság gyűjthet össze akár ezer hektárnál is több földet, és gazdálkodhat azon anélkül, hogy állatot tartana, vagy alkalmazottakat foglalkoztatna, míg a gazdálkodó társaságok ezt nem tehetik meg” – nyilatkozta a Világgazdaságnak a javaslat kapcsán Raskó György. Az agrárközgazdász hozzátette: „ez a javaslat a nagyobb gazdaságoknak kedvez, amelyek jellemzően nem veszik ki kellően a részüket a foglalkoztatásból és a közteherviselésből, valamint döntően csak növénytermesztéssel foglalkoznak, állattartással nem.”
Az LMP bevezetné a földhasználati hozzájárulást
Az a termelő, aki az államtól, jogi személytől vagy akár magánszemélytől bérel földet, ez után „közösségi földhasználati hozzájárulást” lenne köteles fizetni az LMP-s Szabó Rebeka módosító javaslata szerint. A pénz a területileg illetékes önkormányzaté lenne. A teher megfizetése alól mentesülnének a 300 hektárnál kevesebbet bérlők, ám az ennél nagyobb gazdaságoknak komolyan a zsebükbe kellene nyúlniuk. 300 és 600 hektár között évi ezer, 600 és 900 hektár között évi 3 ezer, 900 és 1200 hektár között évi 6 ezer forintot kellene fizetniük a bérlőknek a szabály szerint. Az új közteher az 1200 hektárnál többet művelőkre évi 9 ezer forintnyi hektáronkénti fizetési kötelezettségeg róna, ezen túl azonban már nincs felső határ.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.