BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

iCapital: városok versenye

Versenyt hirdetett a közelmúltban az Európai Bizottság, hogy megtalálja az innováció első európai fővárosát, amely elnyeri az „iCapital” címet. A győztes település félmillió eurót kap.

Innovációs versenyt hirdetett Brüsszel az európai városoknak. Az iCapital díjat elnyerő városnak olyan innovatív ökoszisztémát kell kiépítenie, amely a legjobban segíti és köti össze a polgárok, a közintézmények, a tudományos élet valamint a gazdaság szereplőinek a munkáját. Napjainkban az Európai Unió lakosságának nagyjából a kétharmada él városokban, így ezek a térségek járulhatnak hozzá legnagyobb mértékben Európa innovatív jellegének megerősítéséhez – áll az EU hirdetményében. A városok többsége ma már a saját szolgáltatásainál is előszeretettel él az innovációs lehetőségekkel, de legalább ilyen fontos, hogy a társadalom más szereplőinek a megújulásához is megfelelő környezetet teremtsenek. További cél, hogy megteremtődjön a lehetőség a köz- és a magánszféra együttműködésére.

A győztes várost jövő tavasszal egy független szakértőkből álló bizottság fogja kiválasztani. Európa első iCapital-ének további fejlődését félmillió euróval díjazza Brüsszel. A versenyre idén december 3-ig lehet jelentkezni.

A pályázaton résztvevő városokat egyrészt az eddig már megvalósult kezdeményezéseik és teljesítményük, másrészt a jövőre vonatkozó terveik alapján fogják értékelni. A versenyre jelentkező városoknak azt kell bizonyítaniuk, hogy több szempontból is kellően átfogó stratégiával rendelkeznek. Ennek egyfelől innovatívnak kell lennie a koncepciók, a folyamatok és az eszközök területén. Másfelől kellően inspirálónak is kell lennie. Céljai között szerepeljen a tehetségek, a támogatások, a beruházások odavonzása, továbbá a polgárok szerepvállalásának és közreműködésének ösztönzése. Az sem árt, ha a stratégia megfelelően integrált is, céljai kapcsolódnak az Európa 2020 stratégia célkitűzéseihez, vagyis az intelligens, fenntartható növekedés egész Európában való eléréséhez. Végül, de nem utolsósorban interaktivitást is tartalmazzon az elképzelés, az innováció elősegítésére közösségi kapcsolatokat építsen a városon belül és kívül is.

A versenyre valamennyi uniós tagállam városai, valamint az EU kutatási keretprogramjában részt vevő városok is jelentkezhetnek. A díj elnyeréséhez a 100 ezer főnél nagyobb városokat és a legalább 2010. elejétől működő programokat fogják figyelembe venni. Azokból a tagországokból, ahol nincs 100 ezresnél népesebb város, a legnagyobb város pályázhat.

A verseny meghirdetése kapcsán Máire Geoghegan-Quinn, a kutatásért, az innovációért és a tudományért felelős uniós biztos így nyilatkozott: „A városok az európai gazdaság motorjai. Tízből hét európai polgár városi környezetben él, és ezek a régiók termelik meg az Európai Unió GDP-jének kétharmadát. Arra kívánjuk ösztönözni a városokat, hogy fektessenek még nagyobb hangsúlyt az innovációra, továbbá szeretnénk létrehozni egy olyan hálózatot, amelynek révén a városok megoszthatják egymással a legjobb ötleteiket.”

Célkeresztben a Horizont 2020 és az „Innovatív Unió”

A kutatási, innovációs és regionális szakpolitikák révén az Európai Unió már eddig is jelentősen támogatta az intelligens és fenntartható városfejlesztést, sőt a deklarációk között szerepel, hogy az EU maga is „innovatív unióvá” akar válni.

Brüsszel következő, 2014-től 2020-ig tartó kutatási és innovációs programjában, a Horizont 2020-ban még nagyobb szerepet kap a találmányoktól a piac közeli fejlesztésig tartó teljes „innovációs lánc” támogatása. Mint ismert az unió nemrégiben új innovációs mutatót jelentett be, ennek alapján jelenleg a tagállamok közül Svédország, Németország, Írország és Luxembourg hasznosítja a legjobban az innovációt. A teljesítménymutató azt méri, hogy az innovatív ágazatokból jövő ötletek milyen arányban jutnak el a piaci hasznosításig.

Brüsszel következő, 2014-től 2020-ig tartó kutatási és innovációs programjában, a Horizont 2020-ban még nagyobb szerepet kap a találmányoktól a piac közeli fejlesztésig tartó teljes „innovációs lánc” támogatása. Mint ismert az unió nemrégiben új innovációs mutatót jelentett be, ennek alapján jelenleg a tagállamok közül Svédország, Németország, Írország és Luxembourg hasznosítja a legjobban az innovációt. A teljesítménymutató azt méri, hogy az innovatív ágazatokból jövő ötletek milyen arányban jutnak el a piaci hasznosításig. -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.