Ma a kórházakban mintegy 25 ezer informatikus, pénzügyes, kontroller, HR-es, karbantartó, mosodai és konyhai dolgozó, adminisztrátor, valamint egyéb szakember segíti a háttérből a kórházak működését és ezen keresztül a betegellátást.
Ők ma átlagosan alig több mint 133 ezer forintot visznek haza havonta, és bérük évek óta nem emelkedett, miközben a betegellátást végzők 2012-ben és 2013-ban is kaptak fizetésemelést.
Az Egészségügyi Gazdasági Vezetők Egyesülete (EGVE) szerint viszont legalább 10 százalékkal meg kellene emelni a gazdasági-műszaki területen dolgozók bérét ahhoz, hogy ne fokozódjon a szakemberhiány ezen a területen is, és ne legyen bérfeszültség a kórházakon belül. Az egészségügyi államtitkár azonban azzal érvelt a béremelés elmaradása mellett, hogy az e területen foglalkoztatottak többsége olyan munkakört lát el, amelyhez elengedő a 8 általános, ugyanakkor a béremelésnél a magasabb iskolai végzettséggel rendelkezőket, illetve a speciális szakismerettel rendelkezőket preferálták. Az EGVE erre az állításra egy, az érintettek körében végzett felméréssel cáfolt rá. A felmérésben részt vett 18 ezer szakember – a dolgozók több mint 73 százaléka - 19 százaléka rendelkezett felsőfokú, 41 százaléka középfokú és csupán 40 százaléka alapfokú végzettséggel.
Az EGVE által igényelt 10 százalékos béremelés forrásigénye 5 milliárd forint. Az egészségügyi dolgozók idei, szeptembertől esedékes, januárig visszamenőleges béremelésére több mint 23 milliárd forintot, a tavalyira 30 milliárdot fordítottak. A gazdasági-műszaki területen dolgozók bére így egyre inkább elmarad az egészségügyi átlagbértől: 2011-ben majdnem 53, 2012-ben már több mint 63 ezer forinttal kerestek kevesebbet, mint az egészségügyi dolgozók – mondta Molnár Attila elnök.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.