BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Cséfalvay: a térség startup-központjává szeretnék tenni Budapestet

Összesen 118 milliárd forintot fizettek ki innovációra 2013-ban, ami rekord összegű támogatásnak számít - mondta el Cséfalvay Zoltán a Világgazdaság konferenciáján.

„Úgy gondolom, jelentős változások mentek végbe” - mondta az államtitkár. A nagyvállalatoknak 8,5 milliárd forintot adtak kutatásokra. 19 milliárd forintos, megemelt támogatást kapott továbbá 8 vállalat és 6 egyetem, többek között a Széchenyi István Egyetem vagy a Richter Gedeon. Ez 73 százalékos támogatási intenzitást jelent. A Versenyképességi Szerződéshez tartozik a Nemzeti Agykutatási Program is, amihez 12 milliárd forintos keretet ad. 6,4 milliárdot az akadémiai-ipari kapcsolatok fejlesztésére, a maradék 5,6 milliárdot a kutatói erőforrás erősítésére szánták.

A kutatói infrastruktúrán belül az ELTE ICT Laborjaira 1 milliárdot, az EU Alps Lézerközpontra 37+28,5 milliárd forintot, az MTA Q2 kutatóközpontra 9,5 milliárdot és a Viegner CERN központra 8,5 milliárdot adtak, többnyire uniós forrásból.

Élvonalban van a kockázati tőke is: 2012-ben a kihelyezett kockázati tőke, GDP arányosan, Európában, Magyarországon volt a legmagasabb.
A cél az Cséfalvay szerint, hogy Budapest az évtized végére a térség startup központja legyen.

Emellett ernyőpályázatokat szeretnének kiírni, valamint versenyképességi szerződéseket, amire ez év második felében kerülhet sor. Három Fraunhofer központ már működik és további hárommal sikerült létrehozni az együttműködést. Remélhetőleg márciusban aláírhatják azt, hogy Magyarországon először jöjjön létre Fraunhofer kutatóközpont.

Ami a startupok világát illeti, a meglévők mellett újakat kívánnak elindítani. Ezt startup ösztöndíjnak nevezik, ami lehetővé teszi az egyetemista hallgatóknak, hogy a saját ötletükkel foglalkozzanak fél éven keresztül. Ennek a kidolgozása jelenleg folyamatban van - mondta el az államtitkár.

2014-ben az oktatási infrastruktúra kiépítése és fejlesztése, és az ösztöndíjak valamint a nagyvállalatok támogatása a cél. 77 milliárd eurós az európai központi keret kutatás-fejlesztésre és innovációra, a cél ebből 300 millió eurót lehívni.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.