Nem lesz ez másként Hévíz esetében sem. Jelenleg az InterSky, a Germanwings, a Lufthansa, a Germania és az Utair szerepel a sármelléki repülőtér menetrendjében német, svájci és orosz városokkal. Tavaly nyáron az airBaltic próbálkozott a Riga-Hévíz járattal, de nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, a járatok kihasználtsága még ráhordó jellege miatt is a várt alatt maradt. A cseh légitársaság a múlt évet 922 millió koronás veszteséggel zárta, ami 2009 óta a legrosszabb eredmény. Jelenleg is zajlik a privatizációja, a részvényeinek 44 százalékát már megvette a Korean Air, Dél-Korea nemzeti légitársasága, még az idén pedig a Travel Service szerezhet 34 százalékos részesedést.
A teljes balatoni vendégkör kétharmadát Hévíz, Zalakaros, Siófok és Balatonfüred kereskedelmi szálláshelyei fogadták idén áprilisig. A két zalai fürdővárosban elérhető gyógy- és rekreációs szolgáltatások kiemelkedő vonzerővel bírnak: a nyolc hévízi és a három zalakarosi gyógyszálloda együtt az üdülőkörzet vendégeinek több mint ötödét (49 ezer fő) és a vendégéjszakák egyharmadát (226 ezer éjszaka) regisztrálta. A 11 gyógyszálló január áprilisi foglaltsága a balatoni szállodák átlagánál jóval magasabb volt: megközelítette a 64 százalékot.
A legtöbb külföldi vendég Ausztriából, Németországból, Oroszországból, és Szlovákiából látogatott a térségbe. A két németajkú államból szinte ugyanannyian érkeztek, mint egy évvel ezelőtt, míg a szlovák vendéglétszám egytizedével, az orosz pedig 14 százalékkal nőtt. „A cseh vendégek száma a másfélszeresére, a kínaiaké a kétszeresére emelkedett tavaly január-áprilishoz képest, Ukrajnából viszont majdnem a felére, Lengyelországból pedig a háromnegyedére csökkent a foglalások száma” – írta a KSH. Április végéig a balatoni egységek a tavalyinál 13 százalékkal több, 10,1 milliárd forintnyi bruttó bevételt értek el, ez egynyolcad része az országos bevételeknek.
Egy friss elemzés rávilágított arra, hogy az átlagos, repülővel érkező vendég 15 éjszakát tölt el a térségben, mialatt átlagosan 21 ezer forintot költ éjszakánként. „A hévízi vendégkörben a cseh vendégek fiatalítást jelentenek. Jellemzően nem gyógyvendégek. Számuk az elmúlt években növekvő tendenciát mutatott, 2013-ban már átlépte a 28 ezer vendégéjszakát” – fogalmazott Papp Gábor. Hévíz polgármestere elmondta: a sármelléki repülőtér utasszáma tavaly 28 ezer volt, ez a jelenlegi kapacitás mellett idén 35 ezerre növekedhet.
Nyáron kétszer többet költünk
Akár 3 milliárd forintnyi SZÉP kártyás költés is pörgetheti a Balatoni régiót a nyári hónapokban. A nyári szezon az OTP tapasztalatai szerint majdnem akkora SZÉP kártya felhasználást eredményez, mint az év többi időszaka összesen. 2012-ben 15,7 milliárd forintot, 2013-ban mintegy 20 milliárd forintot. Egy átlagos napon 100 millió forint körüli összeget költenek el, addig a nyári szezonban ez az összeg jóval 200 millió forint fölé emelkedik. Megemelkedik a szálláshely alszámla felhasználása is. Amíg egy átlagos hónapban az összes felhasználásnak a 17-18 százalékát adja ez az alszámla, addig nyáron ez az arány több mint 25 százalék.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.