BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nagy mínusz a pénzügyi cégeknél

Több mint 23 milliárd forintos adózás utáni veszteséget hoztak össze a pénzügyi vállalkozások 2014 első félévében: ekkora mínuszra a gazdasági válság óta még nem volt példa. A szektor zsugorodása is folytatódik, a nettó eszközállomány június végén alig haladta meg a 2000 milliárd forintot.

Az egy évvel korábbi 26,3 milliárd forintos adózott eredménnyel szemben az idei első félévben 23,46 milliárdos adózás utáni veszteséget produkált a magyar pénzügyi vállalkozási szektor – derül ki a Magyar Nemzeti Bank adataiból. Az MNB statisztikái szerint az utóbbi években ez a legsúlyosabb mínusz, amelyet a szektornak el kell viselnie: bár az utóbbi nyolc év első hat hónapjából négyben veszteség keletkezett, annak mértéke meg sem közelítette a mostanit. A szektorszintű adózás előtti eredmény -22,2 milliárd forintot tett ki az első félévben, holott egy évvel korábban még összességében 27,34 milliárdos nyereséget könyvelhettek el a cégek. A pénzügyi vállalkozási szektor léptékével mérve hatalmas összesített veszteség oka egyértelműen a céltartalék és értékvesztés soron keresendő: a jegybanki statisztikák szerint ezen a címen az első hat hónapban csaknem 35 milliárd forintot írtak le az érintettek, amely több mint két és félszerese az egy évvel korábbinak. Mindez arra utal, hogy a szektornak nem sikerült úrrá lenni a portfólió évek óta tartó romlásán. A pénzügyi műveleteknél szintén jelentősen – hozzávetőlegesen 15 milliárd forinttal – romlott az eredmény, viszont figyelemre méltó, hogy a kamateredmény csaknem egyötödével, 82,64 milliárd forintra emelkedett. A szektorszintű saját tőkénél a derekas veszteség ellenére sem történt drámai változás: az MNB adatai szerint annak mennyisége a hatodik hónap végén megközelítette a 351 milliárd forintot, amely valamivel több mint egy százalékkal marad el a bázididőszakitól.

A jelentős mínusz mellett az üzleti aktivitás alapján sem áll túlságosan jól a szektor. A nettó eszközállomány 2019,7 milliárd forintra mérséklődött június végére, amely 3,81 százalékkal alacsonyabb az egy évvel korábbinál. Az ügyfelekkel szembeni követelések nettó állománya 1708,9 milliárd forintot ért el a hatodik hónap végén, amely szintén bő három százalékkal alacsonyabb, mint egy évvel korábban.

Ami az egyes részterületeket illeti, láthatóan az ingatlanfinanszírozási területen nagyobb a visszaesés. Az ingatlanfinanszírozással érintett portfólió nagysága 231,77 milliárd forintot ért el júniusban, amely 21,8 százalékkal marad el az egy évvel korábbitól. A lakossági portfólió mérete pedig még látványosabban zsugorodott: a kimutatott 80 milliárdos állomány 33,3 százalékos visszaesés eredménye. A gépjármű-finanszírozásban hasonló a helyzet, csak a számok kevésbé drámaiak: a teljes portfólió bő 10 százalékkal, 536,4 milliárd forintra esett vissza egy év alatt, míg a lakossági ügyfeleknél ennél jóval nagyobb, közel 25 százalékos a visszaesés.

Az ügyfélkör megoszlása egyre inkább a cégek felé billen. A nem pénzügyi vállalkozások részaránya teljes portfólión belül 45,09 százalékot ért el június végén, a lakosságnál pedig a kihelyezett összeg bő 40 százalékát tartották nyilván a cégek. A maradék nem egészen 15 százalékon az egyéni vállalkozók, és az egyéb ügyfelek osztoztak az első félév végén.

Megy a kártalanítás

Gyakorlatilag lezárult az Orgovány és Vidéke Takarékszövetkezet azon betéteseinek a kártalanítása, akik egyértelmű jogosultsággal rendelkeznek, és zajlik a vizsgálandó tételek, többek között az adatváltozással érintett, öröklési, illetve gyámhatósági eljárással kapcsolatos ügyek kifizetése is – közölte az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) az MTI-vel. Az OBA az előírt 20 helyett hét munkanapon belül átadta a kifizető szervezeteknek 29 266 betétes, a károsultak 97 százalékának pénzét. A betétesek 3 százalékánál jogi eljárások kellenek a kártalanításhoz.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.