A tavalyi 30 milliárd forinthoz képest 12-13 százalékos árbevétel növekedést várnak az idén a Huawei Technologies Hungary Kft.-nél – mondta el Jason Wang, a társaság technológiai igazgatója. A cég 2014-es roadshow-jának budapesti állomásán tartott sajtótájékoztatón elhangzott, hogy a vállalat a távközlési szolgáltatóknak, illetve az egyéni felhasználóknak szánt megoldások mellett egyre nagyobb figyelmet fordít az üzleti szektornak kínált informatikai berendezésekre is. Ebben a stratégiában az eszközök mellett fontos szerep jut a felhő alapú megoldásoknak is. A vállalati üzletág teljesítménye egyébként gyorsan nő, itthon a múlt évben 32 százalékos bővülést értek el ebben a szegmensben 2013-hoz képest. Jason Wang közlése szerint ezen a területen az idén is dinamikus fejlődéssel számolnak.
A Huawei a világ egyik legnagyobb távközlési eszköz szállítója, ennek megfelelően Magyarországon is számos hálózatfejlesztési projektben vettek már részt, többek között a Vodafone 3G-s hálózatának kialakításán dolgoztak. A cég számára jó lehetőségeket kínálnak a jövőben várható további fejlesztések, amelyek révén a nemzeti infokommunikációs stratégiában megfogalmazott célkitűzések alapján 2018-ra minden háztartásban elérhetővé tennék a legalább 30 Mbit/s-os letöltési sebességű internet kapcsolatot.
A folyamatos vezetékes fejlesztések mellett két jelentősebb mobil projekt érintheti a vállalatot, a 450 MHz-es hálózat kiépítése, illetve a mobil szélessávú tender, valamint az ehhez kapcsolódóan várhatóan megvalósuló beruházások. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) március 14-én hirdette ki győztesként az MVM Net Zrt. a 450 MHz-es frekvencia tartomány hasznosítására kiírt pályázaton, a nyertesnek az év végére az egyszámjegyű utak mentén és kilenc nagyvárosban már biztosítania kell az előírt adatátviteli kapacitásokat, húsz hónap alatt pedig el kell érni a 95 százalékos területi lefedettséget országos szinten. A Világgazdaság úgy tudja, hogy az MVM Net Zrt. már kért ajánlatokat a hálózat építésére és a szükséges eszközök szállítására, azonban egyelőre nem hirdettek eredményt. Mivel most már kevesebb mint négy hónap áll rendelkezésre az első fázis elindításáig, erősen kérdéses, hogy sikerül-e tartani majd a határidőt. A projektben a Huawei eszközszállítóként venne részt.
A korábban mobil adatforgalomra még meg nem nyitott, mobil szélessávú szolgáltatásokra hasznosítható 800 és 2600 MHz-es frekvenciasávok, valamint a 900, az 1800 MHz továbbá a 26 GHz-es még ki nem osztott sávrészek értékesítésére május 22-én írt ki pályázatot az NMHH, és az ajánlattételi szakasz után négy pályázót vettek nyilvántartásba, a Magyar Telekomot, a Telenort, a Vodafone-t és a Digit. A négy jelentkező közül a Magyar Telekom és a Telenor már építi saját negyedik generációs hálózatát, a Vodafone ezzel még adós, a Digi pedig potenciális új szereplőként jelenik meg a piacon. A tender eredményére ugyan még várni kell, de az valószínű, hogy az elnyert frekvenciákra alapozva valamennyi cég felpörgeti fejlesztéseit, további megrendelésekhez juttatva ezzel a távközlési eszközök és megoldások szállítóit.
Irány az 5G
Míg Magyarországon a 4G-s lefedettség kiterjesztésén dolgoznak, globális szinten már egyre fontosabb téma a következő generációs mobiltechnológia, az 5G szabványosítása. A Huawei július elején jelentette be, hogy csatlakozik az európai 5G Infrastruktúra Szövetség Tanácsához. Az európai információs és telekommunikációs ipar (ICT) és az Európai Bizottság 1,4 milliárd eurós közös kezdeményezéseként létrejött partnerség célja a szupergyors mobilhálózatok elterjesztése. A Huawei a következő 4 évben legalább 444 millió eurót fordít az 5G-s kutatásokra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.