A korábban jelzettnél kisebb mértékben zsugorodhat idén a személyi számítógépek piaca az IDC előrejelzése szerint. A piackutató cég eddig 3,7 százalékos visszaeséssel számolt 2014-ben tavalyhoz képest az eladott pc-k számát tekintve, azonban a legfrissebb prognózis szerint akár 306,6 millió gépet is értékesíthetnek idén a gyártók, ami már csak 2,7 százalékos csökkenést jelent. Ez annak fényében mindenképpen pozitív hír, hogy 2013-ban története legnagyobb, tíz százalékos zuhanását produkálta a személyi számítógépek piaca. A társaság ugyanakkor középtávon nem számít jelentős változásra a trendekben, 2018-ra például nagyjából 292 millió számítógép eladását prognosztizálják, ami több mint 14 millióval kevesebb az ideinél.
Míg globális szinten gyengélkedik a személyiszámítógép-piac, addig itthon igen jó eredményeket hozott az idei év. A harmadik negyedévben 152 ezer személyi számítógépet adtak el Magyarországon az IDC adatai alapján, ami 24 százalékos növekedést jelentett az egy évvel korábbihoz képest. A vállalatok támasztottak nagyobb keresletet a július-szeptemberi időszakban is a Windows XP támogatás megszűnéséhez és az ehhez kapcsolódó eszközpark frissítéshez kötődött. Az egyéni felhasználók esetében pedig az iskolakezdés, illetve az annak apropóján meghirdetett akciók jelentették a fő motivációt a vásárlásra. A piackutató cég a teljes évre 10 százalék feletti bővüléssel számol a hazai pc-forgalomban.
A nagy gyártók hazai érdekeltségei is kedvező tapasztalatokról számoltak be. A piacvezető Lenovo például az első kilenc hónapban annyi számítógépet adott el itthon mint tavaly az egész évben, így a hagyományosan erősnek számító évvégi hónapokban már a tiszta növekedés jön a cégnél. A társaság hordozható és asztali gépei iránt egyaránt nagy volt a kereslet, az utóbbi szegmens 100 százalék körüli növekedést ért el az első kilenc hónapban 2013 hasonló időszakához képest.
Az első három negyedévben összességében 37 százalékkal bővültek a HP magyarországi pc-bevételei, a vállalat korábbi közlése szerint minden üzletág jól teljesített, de néhány nagy projekt is hozzájárult a jó értékesítési adathoz. A cégnél erős utolsó negyedévre számítanak, egy kicsit gyengébb szeptember után a fogyasztói piac kezd élénkülni, illetve a vállalati beszerzések is biztatóan alakulnak tapasztalataik szerint.
Míg a személyi számítógépek kapcsán a vártnál jobb hírek érkeztek, a táblagépek esetében drámai trendfordulóról számolt be az IDC. A múlt évben 2012-höz képest még 53 százalékkal nőtt a szegmens forgalma, az idén azonban már csak 7,2 százalékos bővülés várható, az előrejelzés szerint 235,7 millió ilyen készüléket adhatnak el világszerte. Ráadásul a következő években tovább lassul a növekedés üteme, 2018-ig évente átlagosan 5,4 százalékkal nőhet az értékesített tabletek száma az IDC várakozásai szerint. A piackutató elemzéséből az is kiderült, hogy 2014 lehet az első olyan év, amikor csökken a szegmenst egyelőre uraló iPad-ek forgalma.
Visszaeső táblagépek
A július-szeptemberi időszakban folytatódott az előző negyedévekben tapasztalható negatív tendencia a hazai tablet-piacon, 94 ezer ilyen eszközt értékesítettek Magyarországon, ami öt százalékos visszaesést jelent az egy évvel korábbihoz képest. Az Asus érte el a legnagyobb forgalmat a gyártók közül ebben a szegmensben, a Samsungot és az Apple-t megelőzve. Az utolsó negyedévben ugyanakkor az új készülékek – iPad Mini3 és Air2, új Nexus – megjelenése bővülést hozhat, azonban a fejlődés mértéke 10 százalék alatti lehet éves összevetésben. A teljes évre vonatkozóan kismértékű visszaesés várható a táblagépek forgalmában 2013-hoz viszonyítva.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.