Üzleti körökben azonban tényként kezelték a látogatást. A Világgazdaság úgy tudja, az egyik fő kérdésnek majdani gázellátásunk mikéntje ígérkezik, sok ugyanis a nyitott kérdés.
Mindenekelőtt rögzíteni kell az ez évben lejáró, hosszú távú importszerződésünk folytatásának módját annak ellenére, hogy a take or pay típusú megállapodás lehetőségeit kihasználva az importőr több milliárd köbméter gáz átvételét tolta át a 2015 utáni évekre. Kiemelt témának ígérkezik a Gazprom Magyarországon tárolt gázmennyiségének jelentős növelése is,. A tavalyi, 700 millió köbméternek több mint a kétszeresére emelnék a tételt.
A Déli Áramlat gázvezeték beruházás elmaradása miatt fel kell bontani a projektről kötött magyar-orosz kormányközi megállapodást, és el kell dönteni, hogy a jövőben Magyarország milyen új útvonalon juthat orosz gázhoz. A ma élő szerződés szerint erre két betáplálási ponton keresztül van mód (ausztriai és az ukrajnai). Ukrajánara azonban Oroszország egyre kevésbé kíván támaszkodni, másrészt már jelezte, hogy Magyarországot, Ausztriát és Szerbiát a Déli Áramlat nélkül is el kívánja látni új irányból küldött gázzal.
Piaci forrásaink szerint a márciusi orosz-magyar csúcson célszerű lenne már az új szállítási útvonalra vonatkozó, közel kész tervvel várni Putyint. Addigra elő kellene készíteni a majdani nyomvonalban érintett országok (gázvezetéki vállalatainak) részvételével létrehozó konzorcium felállítását, amelyről addigra már az is eldől – lehetőleg már egy januári, budapesti találkozón –, hogy leendő tagjai milyen tulajdoni hányadokkal vennének részt a beruházásban. Magyarország mellett Szerbia, Ausztria, Bulgária, és esetleg a leágazásokban érintett országok vennének részt a társulásban.
Új helyzetet jelent a magyar-orosz kapcsolatokban, hogy az orosz gáztMagyarországra hozó Panrusgáz Zrt-ben az MVM Zrt. átveszi az általa megvásárolt E.On Földgáz Trade Zrt. helyét. (Külföldi vevőit a Gazprom Export nem közvetlenül, hanem a Panrusgázhoz hasonló közvetítő cégeken keresztül látja el.) A tulajdonoscseréhez a Világgazdaság értesülései szerint már megadta a hozzájárulását az ukrajnai földgázrendszer üzemeltetője is.
Nem orosz elnöki szinten megoldandó kérdés, de akár a gázcsomag részeként is rendezhető egy a magyar-orosz gázkereskedelmi elszámolásokat eléggé zavaró kérdés is: míg az oroszországi gázév azonos a naptári évvel, a magyarországi július 1-jén kezdődik.
Nincs hír róla, hogy bármi rendeznivaló lenne egy másik nagy súlyú magyar-orosz projekt, a két új paksi blokk építése kapcsán, de azért akad néhány csapda. Az egyik az a politikai indíttatású (nyugati) meglátás, hogy a beruházással Magyarország erősíti az Oroszországtól való függését. (Kérdés, hogy ennek kapcsán milyen közlendője lesz február 2-án Budapesten Angela Merkel német kancellárnak.) A másik, hogy az Oroszországot sújtó embargó miatt esetleg a kivitelező Roszatomnak, vagy oroszországi beszállítóinak esetleg nem áll majd a rendelkezésére minden olyan technológia és eszköz, ahogyan az a megbízás 2013 januári megszerzésekor várható volt.
Harmadikként téma lehet a projekt három, nemrég aláírt szerződése is (a kivitelezésről, az elhasznált fűtőelemekről és az üzemeltetésről), amelyek esetleges bökkenőiről csak azért nincs tudomása közvéleménynek, mert eldöntetett, hogy a tartalmuk titkos. Az ügyhöz közeli forrásunk szerint mindazonáltal Paks II. kapcsán alaptalanok az előbbi aggályok, Putyin látogatása pedig elsősorban Orbán Viktor közelmúltbeli, moszkvai vizitjének viszonzása.
Van mit erősíteni
A magyar-orosz árucsere forgalom az elmúlt években fokozatosan bővült: a 2010-es 1419 milliárd forintnyiról 2013-ra 1895 milliárd forintra emelkedett, de a 2014-es számokat már ronthatta az Oroszország elleni, nyugati embargó, továbbá Magyarország csökkenő gázimportjának hatása. A megromlott orosz-nyugati viszonyra visszavezethetően a Magnit, a legnagyobb orosz kiskereskedelmi hálózat tavaly letett itteni beszállítói központjának létrehozásáról, csökkent egyes, magyarországi élelmiszerek oroszországi kivitele, és kérdésessé vált, hogy mennyit érdemes a záhonyi logisztikai fejlesztésekre áldozni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.