„Ám a módosítások miatt valószínűleg korrigálni kell lényegében az összes gázellátási és rendszerhasználati szerződést a teljes gáziparban, a nagy ipari, a földgázszállító hálózathoz közvetlenül kapcsolódó felhasználókat is beleértve” – mutatott rá a lapunkhoz eljuttatott összefoglalójában Kovács M. Attila, a BPV Jádi Németh ügyvédi iroda jogásza. Ráadásul nyitott kérdések is maradnak. A szakember szerint, bár a módosítások nagy valószínűséggel segítik a tagállamok piacai közötti kereskedelmet, kérdés, hogy a bizonyos piaci szereplőknek fenntartott hosszú távú kapacitások továbbra is akadályozzák-e a határokon átnyúló gázkereskedelmet. Egyelőre az sem látható, hogy a határokon átnyúló térségi gázpiacok idővel olyan módon működnek-e, mint a mint a részben már összekapcsolt térségi árampiacok, vagy egy új modell szerint.
A Kovács M. Attilától kapott tájékoztatás szerint két fő területen változik a szabályozás. Az egyik az, hogy a gázév július 1-je helyett október 1-jén kezdődik, már ettől az évtől. (Annak érdekében, hogy a már lekötött kapacitások lefedjék a szeptember végéig tartó időszakot, a 2015. május 11-ig lekötött éves kapacitások is automatikusan meghosszabbodnak.) Az eddigi éves, havi és napi kapacitások mellett leköthetők majd negyedéves és napon belüli kapacitások is, továbbá újabb betáplálási és kiadási pontokon is lehet gáznapon belül módosítani a már lekötött (nominált) mennyiséget.
A gáztárolók és a szállítóvezetékek esetében az elszámolás kilowattórában (kWh) fog történni, az elosztóhálózatok viszont továbbra is hőmennyiség alapon (megajoule). Más-más határidők lesznek a határkeresztező szállítások esetében és a belföldi vezetékeken, így közel öt hónap lesz arra, hogy a belföldi szállítórendszeri kapacitás-lekötéseket a határokon átnyúló kapacitásallokációk és tárolói kapacitások eredményeihez igazítsák. Az éves határokon átnyúló kapacitás-, valamint tárolói kapacitás-lekötés minden év március első hétfőjén lesz, a szállítóvezetékek belföldi betáplálási és kiadási pontjain történő éves kapacitás-lekötés pedig augusztus első hétfőjén. (A tárolási év viszont nem változik, erről a módosítások egyik fő érintettje, a Magyar Földgáztároló (MFGT) Zrt. tájékoztatta a Világgazdaságot.
A másik fő – várhatóan jelentősebb költséggel járó – változás miatt egyes fogyasztásmérőket át kell alakítani úgy, hogy azokat 2017. január 1-jétől távolról is le lehessen olvasni. Ez az egyetemes szolgáltatásra nem jogosult és óránként 20 köbméternél többet fogyasztókat érinti, tehát alapvetően a nem lakossági kört.
Itt a kereskedelmi platform
A gáztörvény módosítása után kereskedelmi platformot üzemeltethet a szállítási rendszerüzemeltető vagy szervezett földgázpiacon engedéllyel rendelkező cég, a MEKH engedélyével. Tárolói engedélyes egy évesnél rövidebb kapacitás-termékeit kizárólag az üzletszabályzat tartalmazza. A felhasználóknak ingyen jár a gázóra, és 2017 után ingyenes lesz a mérő felszerelése az óránként 20 köbméternél több gázt használóknál.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.