BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Leállósávba hajtott az EKÁER

Kedd este először élesben is lefagyott az elektronikus közúti áruforgalmi ellenőrző rendszer (EKÁER). Kamionok vesztegeltek órákig, mert a cégek a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) közléséig nem tudták, mi történik. Az EKÁER ugyanakkor az eredményeket is szállítja: tegnap például 20 millió forint értékű cipőszállítmányt foglalt le a NAV, részben a rendszernek köszönhetőe.

Kedd este fél nyolctól néhány perccel 11 óra utánig elérhetetlenné vált a vasárnap óta immár élesben működő elektronikus közúti áruforgalmi ellenőrző rendszer (EKÁER). A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) még éjszaka rendkívüli közleményt adott ki, hogy a központi hálózati hibát elhárították. A hatóság arra is kitért, hogy a szabályozási rendeletnek megfelelően a felhasználóknak ilyen esetben legkésőbb az üzemzavar megszűnését követő munkanapon kell teljesíteniük a bejelentéseket. Fontos tudni, hogy ha az ekáer elektronikus felülete üzemzavar, karbantartás vagy az internet-szolgáltatás elégtelensége miatt nem érhető el, az adózó nem szankcionálható a bejelentés elmulasztása miatt. Érdemes ilyenkor figyelni a NAV weboldalát, hiszen a hatóságnak a zavarról rendkívüli közleményt kell közzétennie.

A Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társasághoz (MLBKT) számos segítségkérő e-mail és telefonhívás érkezett az éjszaka folyamán. „Ez volt az első éles leállás. A cégek nem tudták, mi történik, és mit kell tenniük. Volt, ahol órákig álltak a kamionok, és a többi között egy erőmű is hozzánk fordult, mert munkatársaik nem tudták kivárni, hogy a helpdesknél felvegyék a telefont” – tudtuk meg Holics Szilviától, az MLBKT kommunikációs és marketingvezetőjétől. Szerinte az okozta a problémát, hogy a NAV csak órákkal a hiba jelentkezése után tájékoztatta az érintetteket arról, hogy leállt az ekáer. Holics Szilvia ugyanakkor bízik abban, hogy legközelebb a vállalatok már tudni fogják, hogy ilyesmi előfordulhat, és nem kell büntetéssel számolniuk.

A szövetség egy kisokost is összeállított a cégeknek, hogy mi a teendő, ha a rendszer elérhetetlenné válik. Azt javasolják például a vállalatoknak, hogy készítsenek képernyőmentést, amin látható a dátum is, és tárolják egy külön mappában, valamint a vonatkozó jogszabályi előírással együtt adjanak ebből egy kinyomtatott példányt a sofőröknek. Érdemes elektronikus üzenetet is küldeni a hibáról a NAV honlapján keresztül. A hatóságtól e-mailen érkező visszaigazolás ugyanis bizonyító erejű lehet vitás esetekben.
Poór Károly, az üzleti és logisztikai szoftvereket készítő Pannon Szoftver Kft. marketingigazgatója szerint a speciális programok éppen azért megfelelőek, mert a cégek minden további teendő nélkül biztosíthatják a folyamatos kiszállítást akkor is, ha az EKÁER rendszere ideiglenesen nem működik. Egy megfelelő szoftveres megoldás képes a hibákat naplózni, és ez vitás kérdésben védi a vállalkozást – hangsúlyozta a Poór Károly. Hangsúlyozta: a kiküldőnek bizonyítania kell, hogy megpróbált számot kérni, de az központi hiba miatt nem sikerült. Ezen nem változtat az sem, ha a NAV rendszerében van a hiba, a rendellenes működést ugyanis nem tudja bizonyítani az érintett vállalkozás, ha az adóhatóság felületén tölti fel az adatokat.

Egy a vállalatirányítási rendszerhez illeszkedő, helyben telepített szoftver alkalmazása esetén ugyanakkor minden adatot ment a rendszer, amelyet később, a probléma elmúltával szinkronizál is az adóhatóság szerverével – mondta el Poór Károly. A rendszer ráadásul rögzíti a hiba okát, vagyis azt a hibakódot is, amelyet a NAV megad. Ez menthető és kinyomtatható, így később egy bírság esetén jogalapot teremt annak vitatására. Ennek révén a szállítmány indító vállalkozás kezében van valami, míg a NAV webes felületének használata esetén ilyen bizonyíték legfeljebb csak a képernyőmentés áll rendelkezésre. Ráadásul Poór Károly szerint a hiba naplózása esetén EKÁER-szám nélkül is elindulhatnak a szállítmányok, a regisztráció ugyanis a rendszer megjavulása után folytatható.

Az MLBKT-nél viszont úgy értelmezik az előírásokat, hogy ha az internetszolgáltatás a bejelentő cégnél áll le vagy akadozik, és ez bizonyítható, az érintett vállalakozás ebben az esetben is élhet a jogszabályban írt másnapi bejelentéssel.

Az eredményeket is szállítják

Mintegy 25 ezer pár cipőt foglalt le Budapesten a Nemzeti Adó és Vámhivatal szerdán, mert egy frissen alakult kft. nem fizetett áfát. A 20 millió forint értékű áruval megrakott kamionra tagországi adatszolgáltatás hívta fel a hatóság figyelmét. Gyanús volt az is, hogy nem jelentették be az ekáer-en keresztül a fuvart – derült ki a NAV közleményéből.

Az ellenőrök egy X. kerületi helyszín ellenőrzésekor csaptak le a Szlovákiából érkező kamionra. Megvizsgálták a rakomány papírjait és összevetették a NAV informatikai rendszerében szereplő adatokkal. Megállapították, hogy a kamion Hamburgban vámkezelt rakományának – 722 karton férfi sportcipőnek és 848 karton női utcai cipőnek – a tulajdonosa egy olyan, tavaly októberben alakult kft, amely már első bevallási kötelezettségének sem tett eleget. A társaság annak ellenére nem nyújtott be tavaly IV. negyedévi áfa-bevallást, hogy a tagországi adatszolgáltatások szerint abban az időszakban is jelentős mennyiségű árut hozott be Magyarországra, és beszerzései után 35,4 millió forint áfát kellett volna befizetnie az államkasszába. A NAV Kelet-budapesti Adóigazgatósága a helyszínen lefoglalta a lábbeliket.

Az ellenőrök egy X. kerületi helyszín ellenőrzésekor csaptak le a Szlovákiából érkező kamionra. Megvizsgálták a rakomány papírjait és összevetették a NAV informatikai rendszerében szereplő adatokkal. Megállapították, hogy a kamion Hamburgban vámkezelt rakományának – 722 karton férfi sportcipőnek és 848 karton női utcai cipőnek – a tulajdonosa egy olyan, tavaly októberben alakult kft, amely már első bevallási kötelezettségének sem tett eleget. A társaság annak ellenére nem nyújtott be tavaly IV. negyedévi áfa-bevallást, hogy a tagországi adatszolgáltatások szerint abban az időszakban is jelentős mennyiségű árut hozott be Magyarországra, és beszerzései után 35,4 millió forint áfát kellett volna befizetnie az államkasszába. A NAV Kelet-budapesti Adóigazgatósága a helyszínen lefoglalta a lábbeliket. -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.