BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nagyot esett a PC-piac

Zuhant tavaly a közép- és kelet-európai PC-piac – részben az orosz–ukrán válság miatt is –, a régióban kevesebb mint 19 millió számítógépet adtak el. A Lenovo értékesítette a legtöbb gépet, de a legnagyobb fejlődést a Dell produkálta

Jelentős mértékben, az előző évhez képest 14 százalékkal visszaesett tavaly a személyi számítógépek értékesítése Közép- és Kelet-Európában – derül ki az IDC adataiból –, mindössze 18,55 millió pc-t adtak el a régióban. Meghatározó szerepet játszott ebben az ukrán válság, amely miatt a térség két jelentős piacán zuhantak az eladások: ugyan Oroszországban kelt el a régióban értékesített személyi számítógépek 42,6 százalékát, de 2013-hoz képest így is jóval 10 százalék fölötti csökkenés mutatkozott.

Közép-Európában viszont lényegesen kedvezőbb volt a helyzet tavaly: Lengyelországban 8, Csehországban 19 százalékkal nőtt az eladott pc-k száma az egy évvel korábbihoz képest, Romániában pedig 24,5 százalékos volt a fejlődés.

Magyarország tavaly a bővülő piacok közé tartozott, összesen 590 ezer személyi számítógépet adtak el itthon a gyártók, ami valamivel több mint 8 százalékos bővülést jelentett 2013-hoz képest. Figyelmeztető jel volt viszont, hogy az utolsó negyedévben már 16 százalékos csökkenést mért a piackutató, igaz ebben döntő szerepet játszott, hogy az asztali gépek iránti kereslet látványosan visszaesett.

Az öt legnagyobb gyártó a közép- és kelet-európai pc-piac több mint 70 százalékát mondhatta magáénak 2014-ben. A legtöbb személyi számítógépet a Lenovo tudta eladni, a kínai társaság 9,1 százalékkal tudta növelni értékesítését a régióban. A HP volt a második, míg az Asus a harmadik számú gyártó, ennél a két cégnél azonban már jelentős zuhanást mért a piackutató. A meghatározó vállalatok közül az ötödik helyet megszerző Dell produkálta a legnagyobb fejlődést, a társaság közel negyedével több pc-t adott el a térségben 2014-ben, mint egy évvel korábban.

Míg tavaly a Windows XP támogatás megszűnése miatti gépcserék jelentős mértékben befolyásolták piacot, idén ilyen hatással nem nagyon lehet számolni. Nyáron ugyan érkezik a Microsoft új operációs rendszere, a Windows 10, ám a szoftvercég egészen új értékesítési modellt próbál ki ennél a verziónál. Az új megoldás ugyanis a Windows 7-et és 8.1-et használók számára a piaci bevezetéstől számítva egy évig ingyen letölthető lesz, így megjelenése valószínűleg nem játszik majd komoly szerepet a gépcserékben. Ráadásul információink szerint csak valamikor októberben érkezhetnek majd az első pc-k, amelyeken már előre telepítik a Windows 10-et.

Az idén még nem várható pozitív fordulat a közép-és keleteurópai régió személyi számítógép piacán az IDC előrejelzése szerint sőt, még a tavalyinál is valamivel nagyobb, 14,6 százalékos lehet a visszaesés. Jövőre viszont már javuló helyzettel számol a piackutató.

A globális pc-piacon az okostelefonok és a táblagépek jelentette egyre nagyobb kihívás miatt a következő években sem számíthatnak felfutásra a gyártók. A szegmens zsugorodása azonban várhatóan nagyon lelassul majd: az IDC prognózisa szerint 2019-ben a notebookok esetében mindössze 0,3 százalékos, míg az asztali gépeknél 1 százalékos lesz a csökkenés az előző évhez képest.

Mérsékelt csökkenés

Globális szinten lényegesen jobban sikerült az eladások szempontjából az elmúlt év a személyi számítógépgyártóknak, mint a 2013-as: a tavalyelőtti 10 százalék körüli visszaesés után az IDC tavaly már csak 2,1 százalékos csökkenést mért ezen a területen, miután világszerte 308,6 millió pc-t értékesítettek.

A kedvezőbb eredményben jelentős szerepet játszott, hogy a Microsoft megszüntette a Windows XP támogatását, ami mind az egyéni, mind az üzleti felhasználók körében felpörgette a régebbi asztali gépek cseréjét. Emellett az is számít, hogy a táblagépek nagy forradalma kimerülni látszik, a 2013-as látványos fellendülés után tavaly a második félévben már csak mérsékelt növekedést produkált ez a szegmens, ami szintén kedvezően hatott a pc-eladásokra.

A kedvezőbb eredményben jelentős szerepet játszott, hogy a Microsoft megszüntette a Windows XP támogatását, ami mind az egyéni, mind az üzleti felhasználók körében felpörgette a régebbi asztali gépek cseréjét. Emellett az is számít, hogy a táblagépek nagy forradalma kimerülni látszik, a 2013-as látványos fellendülés után tavaly a második félévben már csak mérsékelt növekedést produkált ez a szegmens, ami szintén kedvezően hatott a pc-eladásokra. Magyarországon 2014 utolsó negyedévében látványosan visszaesett az asztali gépek iránti kereslet -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.