A január-márciusi időszakban az egyéni felhasználók vásárlásai mozgatták a piacot, jelentősebb vállalati, illetve állami beszerzésre nem volt példa – számolt be a tapasztalatokról Bagi Bence. Az erős dollár hatása egyelőre nem érződik a személyi számítógépek hazai árain, ami arra utal, hogy a gyártók még raktárkészletükből tudják ellátni a piacot. Az év hátralévő részében ugyanakkor várhatóan már megjelenik ez a hatás, ami az árak emelkedését hozhatja magával – tette hozzá az IDC elemzője.
A magyarországi pc-piac egyelőre szembemegy a globális trendekkel, világszinten ugyanis folyamatosan zsugorodik ez a szegmens. Az IDC elemzése szerint az év első három hónapjában 68,5 millió személyi számítógépet adtak el világszerte, ez 6,7 százalékos visszaesést jelent az egy évvel korábbihoz képest. A piackutató közlése szerint 2009 óta nem adtak el ilyen kevés pc-t az év első három hónapjában. A csökkenés több tényezőre vezethető vissza, így például 2014 első felében a forgalmat jelentős mértékben megdobta, hogy a Windows XP támogatásának megszűnése miatt sok vállalkozás és magánszemély döntött számítógépe lecserélése mellett. Emellett több régióban a gazdasági nehézségek, valamint az árfolyamingadozás is negatívan befolyásolták az értékesítést. Az IDC elemzése szerint Japánban például 44 százalékos volt a visszaesés éves összehasonlításban, ugyanakkor az Egyesült Államokban a jelek szerint stabilizálódik a helyzet, ott mindössze egy százalékos csökkenést mért a piackutató cég.
Míg a személyi számítógépeknél eltérő trendek tapasztalhatók itthon és világszinten, a tabletek szegmensében a globális folyamatoknak megfelelően Magyarországon is zuhanás volt az első negyedévben. Összesen 98,3 ezer ilyen készüléket adtak el itthon, ami 10 százalékos visszaesést jelentett az egy évvel korábbihoz képest. A már több negyedéve tartó csökkenés miatt több gyártó is azt fontolgatja, hogy beszünteti a legolcsóbb táblagépek gyártását, mivel nem éri meg számukra, hogy jelen legyenek ebben a szegmensben – tette hozzá Bagi Bence.
Globálisan 47,1 millió tabletet értékesítettek a január- márciusi időszakban, ami 5,9 százalékos visszaesést jelent az egy évvel korábbihoz képest. Ez egyébként nagyobb visszaesést jelent, mint amit 2014 utolsó negyedévében mért a piackutató, akkor ugyanis mindössze 3,2 százalékos volt a zuhanás a 2013 októbere és decembere közötti értékhez viszonyítva.
Zuhanás a régióban
Az első negyedévben mindössze 2,7 millió táblagépet adtak el Közép- és Kelet-Európában (KKE) az IDC adatai szerint, ami 20 százalékos zuhanást jelentett az egy évvel korábbihoz képest. A jelentős visszaesésben több tényező is szerepet játszott, ám valószínűleg a legnagyobb hatása az ukrajnai válságnak volt, ami miatt nem csak Ukrajnában, de Oroszországban is nagyot csökkent a kereslet. Emellett a térség valutáihoz képest sokat erősödő dollár sem könnyítette meg a gyártók és forgalmazók dolgát, hiszen így eszközeiket csak magasabb áron tudtak eladni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.