BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az USA az éltermelő

Az utóbbi tíz év legnagyobb növekedését produkálta tavaly a világ olajtermelése, a gázé viszont szinten maradt, hiszen a kereslete is gyengült.

Tavaly az elmúlt tíz év legnagyobb, 2,2 százalékos növekedését mutatta a globális olajtermelés, de ezúttal nem az OPEC-országok jeleskedtek. Szaúd-Arábiát és Oroszországot megelőzte a palaolaj-bányászatát felfuttató Egyesült Államok, amely a világ első számú olajtermelőjévé vált. Az USA múlt évi olajfelhozatala 15,4 százalékkal bővült. Kanada a lista negyedik, Kína pedig az ötödik legnagyobb szereplője volt az olaszországi ENI elemzése szerint. Mint ebből kiderül, Irak 8,1 százalékkal, Irán pedig 4,7 százalékkal hozott fel több olajat tavaly, mint 2013-ban. Napi félmillió hordós értékével viszont saját 2011-es szintjére csúszott vissza a líbiai olajtermelés. A magyarországi felhozatal napi 20 ezer hordót tett ki az előző évi napi 25 ezer hordó után.

Tavaly kissé nőttek a világ olajkészletei is, főleg az USA-ban feltárt palaolajmezőknek köszönhetően. Ezzel az ország bekerült a világ tíz legnagyobb olajtartalékkal rendelkező országa közé.
Viszont az olajkereslet globális növekedése 0,7 százalékra lassult. Ezen belül az OECD-országoké újabb 1 százalékkal esett, de az USA-é 0,4 százalékkal nagyobb lett. Az európai országoké együtt 1,4 százalékkal zsugorodott. A nem OECD-országoknak ezzel szemben 2,5 százalékkal több olajra volt szükségük, mint 2013-ban. Visszafogott, háromszázalékos növekedési üteme ellenére Kína maradt a fő olajfelhasználó.

Az Egyesült Államok listavezető pozíciója erősödött a gáztermelők ranglistáján is, miközben a globális gáztermelés alig változott. Az ENI összesítése alapján (palagáza révén) az USA már harmadik éve a világ legnagyobb gáztermelője, míg a második helyen álló Oroszország teljesítménye 6,1 százalékkal csökkent. Ez utóbbi gyengülés az orosz gáz iránti zsugorodó bel- és külföldi keresletet is tükrözi. Az orosz energiaszektorra emellett kedvezőtlenül hatott a helyi gazdaság visszaesése, az olaj alacsony ára és a nemzetközi szankciók. (A magyarországi gáztermelés 1,71 milliárd köbméter volt az olasz vállalat adatai alapján a 2013-as 1,84 milliárd köbméter után.)

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.