BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Állami támogatás az acélműnek

Közel félmilliárd forint munkahelymegőrző támogatást nyújt az állam az ISD Dunaferrnek, miközben arról sem tett le, hogy beszálljon a két év alatt 42 milliárd veszteséget összehozó vasműbe. A következő több mint két évben a Dunaferr cégcsoport létszáma nem csökken, stabil marad – jelentette be Cseresnyés Péter nemzetgazdasági államtitkár. A jelenleg 5325 főt foglalkoztató Dunaferr ugyanis visszavonta leépítési tervét, a 2013 őszén kezdeményezett 890, továbbá az idén áprilisban bejelentett 300 fős elbocsátási szándékát.

A kormány ehhez 480 millió forint munkahelymegtartó támogatással járul hozzá, amiből Cseresnyés MTI-nyilatkozata szerint a létszámleépítési szándék visszavonásán és a korábban elbocsátással érintett dolgozók továbbfoglalkoztatásán túl elkezdődik a munkaerő-utánpótlás kinevelése is. Sevcsik Mónika, a Dunaferr reorganizációs, management support és HR-igazgatója a létszámleépítés visszavonásának okaként azt is megemlítette, hogy az idei évre tervezett valamennyi (20 millió euró­nyi) beruházásukat meg tudták valósítani, és a reorganizációs program eredményeként 2015-ben már nyereséges volt a csoport.

Ez egyelőre nem több szóbeli közlésnél, a Dunaferr ugyanis a múlt évről szóló mérlegét lapzártánking nem nyújtotta be, a 2014-es évről is csak 9 hónapos késéssel, idén év elején adott le adatokat. A Dunaferr 2013–2014-ben 21-21 milliárd forint veszteséget mutatott ki, és 2014 végére 4,2 milliárdra fogyasztotta a saját tőkéjét. Ez mélyen alatta van a 27,2 milliárd forintos jegyzett tőkének, és már régen rendeznie kellett volna a tőkehelyzetét. A könyvvizsgáló nemcsak erre hívta fel a tulajdonosok figyelmét, hanem a rövid lejáratú kötelezettségek és a rövid lejáratú eszközök között tátongó több mint 110 milliárdos résre is. Összességében „jelentős bizonytalanság fennállását” jelezte a cég „jövőbeni folyamatos működési képességével kapcsolatban”. A piaci információk újabb veszteségeket vetítenek előre, a hivatalos közlés szerint azonban 2016-ban 315 milliárd forint árbevétel és 5,8 milliárd forint EBITDA (adózás, kamatfizetés és értékcsökkenési leírás előtti eredmény) várható.

Pintér Tamás jobbikos képviselő a veszteségek miatt kormányzati beavatkozást sürgetett Varga Mihály gazdasági miniszterhez intézett kérdésében. A válaszban Cseresnyés elismerte, hogy az ukrajnai konfliktus a cég finanszírozását hátrányosan érintette, és a cég versenyképessége folyamatosan csökkent, de jelezte, hogy a kormány mindent megtesz a működőképesség megőrzése érdekében. Sőt az is kiderült, hogy az állam nem tett le arról, hogy beszálljon a térség foglalkoztatásában kulcsfontosságú vasműbe. Először 2013-ban tett ajánlatot, amikor 1500 fős elbocsátási szándékot jelentett be az ukrán-orosz kézbe került Dunaferr. Szijjártó Péter külgazdasági miniszter júliusban ismét jelezte a tulajdonos Vnyesekonombank elnökének, hogy a magyar kormányzat kész beszállni a vállalatba, segítendő a Dunaferr pénzügyi és gazdasági helyzetének normalizálását.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.