A magas készletek ellenére jelentősen emelkedett a cukor tőzsdei és fogyasztói ára az elmúlt években. Ennek az a magyarázata, hogy a cukortermelés nem tudott lépést tartani a kereslet növekedésével, ami a készletek mérséklődésében is tetten érhető – mondta a Világgazdaság megkeresésére Fórián Zoltán. A Magyar Takarékszövetkezeti Bank Zrt. vezető agrárszakértője ezért arra számít, hogy a tavalyi 16 százalékos drágulás után, idén további 5-7 százalékot emelkedhet a cukor fogyasztói ára. A globális cukortermelés ugyanis hiába növekszik az idei gazdasági évben, az emelkedés továbbra is el fog maradni a kereslet bővülésének ütemétől.
Tavaly a világ cukortermelése valamelyest meghaladta a 174 millió tonnát, miközben a felhasználás elérhette a 184,4 milliót. A cukorkészletek az EU-ban is csökkennek. Az Európai Bizottság adatai szerint a 2015-ös gazdasági évet még közel 4 millió tonnás készlettel zárta az unió, tavaly azonban már csak 1,38 millió tonna maradt a raktárakban. Bár a közösségben a tavalyi gazdasági évben a cukorrépa termelői igen jó hozamokról számoltak be, a területcsökkenés miatt a globális áremelkedésekre az EU-s készletcsökkenés is rásegített. Az Európai Unióban az alacsony cukorárak miatt a cukorrépa termőterülete tavaly 14,7 százalékkal, 1,37 millió hektárra zsugorodott. A közösségben 16,6 millió tonna cukrot állítottak elő, 800 ezer tonnával kevesebbet, mint az előző évben. Eközben a tagállamok az előző évivel azonos mennyiségű, csaknem 3,3 millió tonna cukrot importáltak. Itthon pedig az alacsony önellátás miatti importfüggés révén igen gyorsan érvényesülnek a nemzetközi ármozgások. Ez áll a bolti cukorárak emelkedése mögött is – mutatott rá az agrárszakértő.
Az elmúlt időszakban fordulat tapasztalható, jelenleg a világpiaci árak magasabbak az EU árainál, ez pedig csökkentette a behozatalt – hívta fel a figyelmet Kelemen István. A Cukorrépa-termesztők Országos Szövetségének főtitkára rámutatott: Brazília a legnagyobb cukorexportőr, ezért ha a brazil reál gyengül az USA-dollárhoz képest, az természetesen ösztönzi a brazil kivitelt. Meglátása szerint a kvóta megszűnése a termelés növekedésével járhat. Hozzátette: hatással lehet az uniós és a hazai árakra az is, hogy a kvóta alatti időszakban a megengedett mennyiségen felüli répát mintegy 35-40 százalékkal olcsóbban vették át a cukorgyárak, és ezt nem lehetett étkezési cukorként értékesíteni, csak ipariként, aminek az ára általában 25-30 százalékkal alacsonyabb. Ráadásul idén megszűnik a WTO-megállapodás szerinti uniós exportkorlátozás, amely 1,4 millió tonnában volt megszabva, tehát előreláthatóan tovább csökkenhetnek a közösségi készletek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.