A Magyar Fürdőszövetség - tagságának egységes támogatásával – kezdeményezte Magyarország Kormányánál, hogy a jelenleg érvényes 27 százalékról 18 százalékra csökkenjen a fürdőszolgáltatások ÁFA-kulcsa 2018. január 1-től. A fürdőszolgáltatás ÁFA-kulcsának lecsökkentésével a hazai turizmus három fő szolgáltatási pillére – a fürdők mellett a szálláshelyek és a vendéglátás – teljes egészében a kedvezményes ÁFA-körbe tartozna, ezzel jelentősen erősödne a teljes turisztikai ágazat tőkeereje és nemzetközi versenyképessége.
[caption id="" align="alignleft" width="600"] A jelenlegi 27 százalékról 18 százalékra csökkentené a fürdőszolgáltatások ÁFA-kulcsát a Magyar Fürdőszövetség - fotó: AFP[/caption]A Magyar Fürdőszövetség által elkészíttetett hatástanulmány és modellezés szerint az alacsonyabb ÁFA-kulcs miatti bevételkiesés az állami költségvetésben csak marginális (2022-ben csak 2,3 milliárd Ft-ra becsülhető). Az ÁFA-csökkentés hatására egyéb adó- és járuléknemekből befolyó magasabb költségvetési bevételek csökkentik a központi költségvetés bevételkiesését, hatása azonban országos minőség-emelkedéshez vezet a fürdők modernizálása mellett.
Az ÁFA-csökkentésből eredően a fürdőknél maradó többletforrást a fürdők a bérek emelésre, állagmegőrzésre és infrastrukturális fejlesztésekre kívánják fordítani, tehát a megtakarítást visszaforgatják a nemzetgazdaságba. A Magyar Fürdőszövetség továbbra is konstruktív partnerséget ajánl minden állami és társadalmi szervezetnek, amely a turizmus erősítéséért és minőségi fejlesztéséért dolgozik.
Évente közel 40 millió fürdőbelépést regisztrálnak a hazai gyógy- és élményfürdők, uszodák, ezzel évente nettó 144,4 milliárd forintnyi bevételt generálva. A foglalkoztatáshoz és a turizmust jellemző szezonalitás csökkentéséhez közel 8 ezer fő teljes munkaidős alkalmazásával járul hozzá a fürdőágazat. Turisztikai vonzerejük hatása elvitathatatlan, a tíz leglátogatottabb hazai turisztikai célpont közül 7 település (Budapest, Hajdúszoboszló,Bükk, Hévíz, Eger, Zalakaros, Sárvár) hagyományos fürdőváros.
A fürdők gazdálkodása igen változatos képet mutat. Míg a 15 legnagyobb, nemzetközi jelentőségű fürdő a magas bel- és külföldi látogatószámának köszönhetően profitot termel, addig a jellemzően önkormányzati tulajdonban működő közepes és kis méretű fürdő döntő többségben forráshiányos, veszteséges, amit a tulajdonos önkormányzatok költségvetési forrásaikból fedeznek.
Nemzetközi kitekintésben jelentős versenyhátrányt okoz, hogy az Európai Uniós tagországok közel fele alkalmaz 3-17 százalék közötti kedvezményes ÁFA-kulcsot, közöttük több szomszédos tagállam is.
Ennek ellenére tavaly több mint négymillió vendég kereste fel a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei (BGYH) Zrt. által üzemeltetett fürdőket és strandokat, ami 11,5 milliárd forintot meghaladó rekordforgalmat eredményezett – közölte lapunk érdeklődésére a társaság, hozzátéve, hogy a látogatószám 3, a bevétel pedig 14 százalékkal nőtt 2015-höz képest. Mindez az állandó fürdőknek köszönhető, hiszen a hűvös, esős nyár nem kedvezett a strandoknak, csupán a hőségriadókkal kísért előző évi forgalom 50-60 százalékát tudták hozni, emellett a Dagály fürdő szeptemberi bezárása is jelentős kiesést okozott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.