Idén a húsfeldolgozók eredményességét az fogja meghatározni, hogy költségnövekedéseiket mennyiben tudják érvényesíteni a kereskedőkkel szemben, azaz többletráfordításaik mennyire épülnek be a fogyasztói árakba – jelentette ki sajtótájékoztatóján Éder Tamás, a Magyar Húsiparosok Szövetségének elnöke. A húsipar költségei ugyanis az utóbbi időben több ágon is emelkedtek. Az élő sertések ára tavaly január és december között 20 százalékkal nőtt, és a trend idén sem tört meg, jelenleg az árak már meghaladják az ötéves átlagot.
[caption id="" align="aligncenter" width="600"] Kép: Teknős Miklós[/caption]
Tavaly január és december között 10 százalékkal nőttek az iparági átlagbérek, idén pedig a minimálbér és a kötelező bérminimum emelése jelent többletterhet. Ráadásul a Magyar Élelmiszerkönyv előírásai szigorodtak. A nagy forgalmú húskészítményeknek – mint a párizsi vagy a virsli – a korábbi 40 helyett minimum 51 százalék húst kell tartalmazniuk, miközben ezeknél 10 százalékban korlátozták, egyes kolbászoknál és szalámiknál pedig megtiltották a csontokról mechanikusan lefejtett hús (MSM) felhasználhatóságát. Éder utalt arra, hogy az élelmiszerkönyv változása miatti áremelés kényszere ügyében vitájuk van az agrártárcával, de ő idén fogyasztóiár-emelkedésre számít.
Tavaly a hazai vágóhidakon 4,675 millió sertést vágtak, ami 2014, vagyis az élő sertés áfacsökkentésének bevezetése óta 25 százalékos növekedés. Mivel eközben a statisztikailag igazolt sertésszám 7 százalékkal csökkent, és az importadatok sem adnak magyarázatot a vágásszám növekedésére, egyértelmű, hogy az áfacsökkentés jelentős mértékű fehéredést hozott. Az áfacsalók egy része átvándorolt a húskészítménypiacra. Ez a költségek növekedése ellenére is 0,5-1,5 százalékos árcsökkenést hozott például a szárazkolbászoknál és a gépsonkánál, ezért a készítménypiacon is nagy szükség lenne az áfacsökkentésre.
Az élelmiszerkönyvet azért szigorították, hogy a magyar fogyasztók jobb minőségű termékeket kapjanak a boltokban – mondta Zsigó Róbert, a Földművelésügyi Minisztérium államtitkára, hozzátéve, hogy általában augusztus elejétől lépnek életbe a szabályok, de a húsvéti szezon miatt a sonkákra vonatkozó előírások már januártól hatályosak. Reményei szerint a feldolgozók alkalmazkodnak az új szabályokhoz, és nem egyszerűen csak átnevezik a terméküket olyanra, amelyet az élelmiszerkönyv nem szabályoz. Harmadik útként a hamisítás jöhet szóba, de az öt éve működő Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) ezeket jó hatékonysággal szűri ki. Mint felidézte, 2012 óta 860 millió forint bírságot szabtak ki, több mint 3600 tonna hamis termék megsemmisítését rendelték el, és 9 milliárd forintnyi adóelkerülést akadályoztak meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.