A Richter csoport árbevétele megközelítette a 390 milliárd forintot tavaly, minek köszönhető a mintegy 7 százalékos bővülés?
– Tavaly kiváló teljesítményt értünk el, jelentős előrelépést tettünk mind a rövid, mind a hosszú távú stratégiai célkitűzéseink elérése felé. Mindezt annak ellenére sikerült elérnünk, hogy Ukrajnát továbbra is gazdasági válság sújtotta, és a FÁK térségét valutaleértékelődések jellemezték. A közelmúltban megvalósított, a nőgyógyászati szakértelmünkre és átfogó termékválasztékra építő földrajzi terjeszkedésünk számokkal is igazolta stratégiánk helyességét: a nyugat-európai, a latin-amerikai piacok és Kína is jelentős árbevételbővülést hozott.
[caption id="" align="alignleft" width="600"] Bogsch Erik Fotó: MW[/caption]
A múlt év eredményei közül mire a legbüszkébb?
– Elsősorban arra, hogy a Richter kutatócsapata által felfedezett eredeti molekula, a cariprazine, a magyar gyógyszeripar első olyan eredeti készítménye, amelyet az Egyesült Államok piacára sikeresen vezettettünk be partnerünkkel, az Allergannal együtt 2016. március 16-án. Ugyanebben a hónapban az Európai Gyógyszerügynökség is befogadta törzskönyvezési kérelmünket erre az új antipszichotikumra, így reményeink szerint nemsokára európai betegek is gyógyulhatnak e készítménnyel, mely 17 év kutató- és fejlesztőmunkájának gyümölcse. Az innovációt mindig kiemelt fontosságúnak ítéltem meg, hiszen hosszabb távon biztosíthatja jövőnket. A Richter megadja a lehetőséget, hogy a tehetséges emberek Magyarországon végezhessenek kutatómunkát, ezzel hozzájárulva a magyar gazdaság fejlődéséhez is. A kutató-fejlesztő kollégák nálunk ugyanolyan körülmények között tudnak dolgozni, mint egy nyugat-európai laboratóriumban, és ez hatalmas eredmény. Ami a belföldi piacot illeti, hat új licenctermékkel bővítettük a hazai betegek számára elérhető kínálatot.
Az említetten kívül mely kutatási terület volt 2016-ban a legeredményesebb?
– A legfontosabb specializált jellegű termékcsoportunk a nőgyógyászati termékkör, amely a nők valamennyi korcsoportjának kínál készítményeket, és a világ egyik legszélesebb ilyen jellegű termékpalettája. Ez a magas hozzáadott értéket képviselő termékportfólió 2016-ban a csoport árbevételében 38 százalékot képviselt. Valamennyi piacunkon jelentős előrelépést könyvelhettünk el a méh fibroid tumorai, a miómák kezelésére szolgáló Esmya pozíciójának erősítésében. A miómák a nőgyógyászatban előforduló leggyakoribb jóindulatú, szolid daganatok, melyek a fogamzóképes korú nők mintegy 20-25 százalékát érintik. A gyógyszer szedésével többnyire elkerülhető a műtét. A tabletta a 2012-es piacra lépése óta immár több mint 300 ezer beteg kezelését tette lehetővé 61 országban. Ugyanakkor fontos lépést jelentett a nőgyógyászati termékkörünk világpiaci bővítésében az is, hogy 2016 júniusában felvásároltuk a Finox Holdingot, amely egy svájci székhelyű, a női termékenységgel összefüggő innovatív és hatékony termékek fejlesztését és értékesítését végző biotechnológiai vállalat. Az akvizíció lehetővé teszi, hogy a Richter megalapozza jelenlétét a női megtermékenyítés elősegítését célzó terápiás területen is, amely jelentős növekedést mutató piac.
Az idei terveik közül melyik érdemelheti ki a legnagyobb figyelmet?
– Az originális kutatási folyamatainkban jelenleg nincs olyan termék, mely idén piacképes lenne. Több projektünk van preklinikai, illetve korai klinikai szakaszban, ezek az elhízás, a kognitív rendellenességek, valamint az autizmus kezelésére fókuszálnak. A nőgyógyászati palettánk bővítése ugyanakkor, kis túlzással mondhatom, folyamatos, hiszen forgalmazási megállapodásokkal, termékakvizíciókkal egészítjük ki a már most is széles termékválasztékunkat. Idén januárban így (további forgalmazási jogok megvásárlásával) például a Levosert, egy méhen belüli fogamzásgátló eszköz páneurópai disztribútorává váltunk.
Céláremelés jött a cég papírjaira
A korábbi 7930 forintról 8230 forintra, a pénteki 6570 forintos záró árfolyamhoz képest 25 százalékkal magasabbra emelte a Richter célárát a JP Morgan, és továbbra is felülsúlyozásra ajánlja a papírt. Az elemzői konszenzus 7093 forint a Richterre, ami 7,9 százalékkal magasabb a pénteki zárásnál és az átlag szerint vételt javasolnak a gyógyszergyári részvényre. A Richter menedzsmentje március 24-én jelentette be, hogy részvényenként 106 forintos osztalékot javasol. Az azóta módosított célárfolyamok átlaga 6 százalékkal magasabb a pénteki zárásnál, 6964 forint, az elemzői álláspontok meglehetősen vegyesek, szerepel benne vétel, felülsúlyozás, tartás és alulsúlyozás is. (BA)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.