BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Állami pénzen tankolták, mégis lefulladt a szerbiai Fiat motorja

Az ország legnagyobb exportőrének számító Fiat Chrysler Automobiles (FCA) szerbiai leányvállalatának dolgozói már két hete sztrájkolnak.

A május végi adatok szerint az év eleje óta 6,2 százalékkal növekedett az ipari termelés Szerbiában. Az egy évvel korábbi szinthez képest a bővülés 1,2 százalékos. A kivitel 13,4 százalékkal nőtt az év elején mért szinthez viszonyítva. Félő, hogy máris megtört ez a pozitív trend. Az ország legnagyobb exportőrének számító Fiat Chrysler Automobiles (FCA) szerbiai leányvállalatának dolgozói ugyanis már két hete sztrájkolnak magasabb béreket és a munkafeltételeik javítását követelve.

A Fiat Group Automobiles (FGA) 67, a szerb kormány 33 százalékban tulajdonosa a vegyesvállalatnak. Az FCA kivitele az utóbbi években rendre meghaladta az egymilliárd eurót. Tavaly 1,07 milliárd euró értékben exportáltak, ami 9 százalékkal elmaradt az előző évitől. Idén, májussal bezárólag a vállalat kivitele 382,2 millió eurót tett ki.

A vegyesvállalat részaránya a szerb ipari termelésben 2,5 százalék. A bérekről történő alkudozás közben vált nyilvánossá, hogy miközben az állam 2016-ban 3,78 milliárd dinárral (9,5 milliárd forint) támogatta az üzemet, a bérköltségek 2,78 milliárd dinárt (7 milliárd forint) tettek ki. A Fiat a korábbi megállapodások értelmében nem fizet személyi jövedelemadót a munkások után, akiknek a továbbképzése is állami költségen történik. Emellett a költségvetés terhére kifizetett állami támogatások egyéb formáit is élvezheti a vállalat.

Aleksandar Vucic szerb elnök, korábbi miniszterelnök az esettel kapcsolatban elmondta, hogy valóban 3,78 milliárdos támogatásban részesült a Fiat, de az erre vonatkozó szerződést 2012-ben még az akkori demokraták vezette hatalmi koalíció miniszterelnöke, Mirko Cvetkovic írta alá, az állam pedig teljesítette szerződéses kötelezettségeit. A sztrájk miatt már két hete szünetel a termelés, ami valószínűleg lerontja az ország gazdasági mutatószámait.

Az üzem a Fiat vegyesvállalataként öt évvel ezelőtt mintegy 3500 dolgozóval kezdte meg a működését, és akkor minden megnyitott munkahely után 10 ezer eurós állami támogatást kapott. Jelenleg már csak 2800-an dolgoznak. A sztrájkoló munkások többek között azt követelik, hogy 37 ezer dinárról (93 ezer forint) 50 ezerre (127 ezer forint) emeljék a nettó bérüket. Ana Brnabic közelmúltban megválasztott miniszterelnök jelezte, hogy közvetítene a sztrájkolók és a menedzsment közötti tárgyalásokban.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.