Az ágazat számára 20 milliárd forintos beruházássegítő pályázati keret nyílik meg várhatólag januárban – jelentette be az első építőipari ágazati csúcstalálkozón Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a múlt hónapban. Azóta annyi tudható, hogy a komplex pályázati rendszer részletein már javában munkálkodnak a minisztériumban.
A Világgazdaság megkeresésére Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke az egyeztetések idején konkrétumokkal nem kívánt szolgálni, de leszögezte: a szövetség az ágazati csúcstalálkozóra kimunkált javaslatsorát a mostani tárgyalásokon is változatlanul képviseli. Eszerint az utóbbi öt-hat évben sikeresen működő pályázatok megnyitását kérik az építőiparosok, vagyis azt, hogy a kivitelezők mellett az építőiparnak dolgozó mérnöki szolgáltatók és tervezők is pályázhassanak.
A javaslatsor szerint a pályázati csomag egyik lába a csekély összegű (de minimis) támogatások módosított változata lenne, ilyen támogatást más ágazatok cégei korábban legfeljebb háromszor, legfeljebb 20 millió forintig igényelhettek. Az építőiparra szabott változata szerint a 60 millió forintos támogatási plafont azonnal, egy körben lehetne igényelni, akár 100 százalékos támogatási intenzitással, s nemcsak egyes régiókban, hanem a budapesti és a közép-magyarországi cégeknek is. A másik lábat a kis- és közepes vállalkozásoknak korábban a Ginop 1.2.1. csomagban meghirdetett, uniós forrásokkal működő pályázatok alkotnák.
Utóbbiakat 50 millió forinttól igényelhetnék a pályázók, amelyeknek garanciát kellene vállalniuk a kapacitás bővítésére és a hatékonyság javítására. Az ÉVOSZ elgondolása szerint az e konstrukcióban beszerzett gépeket – más Ginop-pályázatoktól eltérően – területi megkötések nélkül lehetne használni, az építőipar sajátosságait figyelembe véve. Az ágazat cégei ugyanis nem helyhez kötött munkát végeznek: a pályázati támogatással megvásárolható aszfaltozógépet érthetően nemcsak például Ózdon, hanem Debrecenben is szeretnék használni. Azt is szorgalmazza a szakmai szövetség, hogy a legfeljebb ötéves cégek jelentkezését is fogadják majd be, s a 20 milliárdos keret egy részét a nagyvállalatok beruházási támogatása (NBT) formájában használják fel.
A csekély összegű támogatásokat kivéve minden pályázati forrás mellé önerőt és garanciarendszert kell felmutatni – hangsúlyozta Koji László. Mivel az ÉVOSZ a 20 fő feletti cégeket hiányolja az ágazatból, a nagyok teljesítőképességét pedig kevesli, a hatékonyságnövelésre szánt 20 milliárd forintból a 20–250 fős vállalkozások megerősítését szeretnék elérni. Azt, hogy ez a vállalati méret mennyire hiányzik az ágazatból, jól példázza a 10 főnél kisebbek egészségtelen túlsúlya. A 82 ezer cégből nagyjából 78 ezer mikrovállalkozás, amelyekkel a 100-150 millió forintos gépvásárlások és informatikai fejlesztések formájában elképzelt hatékonyságnövelés és a betanításokat is igénylő technológiai fejlesztések kivitelezhetetlenek – hangsúlyozta az ÉVOSZ elnöke. A 20 milliárd forintos keret az előzetes számítások szerint néhány hónap alatt célba ér.
Messze a gödör alja
Bővült az építőipar, mégsem volt akkora a fellendülés, mint amit a CSOK-tól és a csökkentett mértékű építőipari áfától vártunk az idén – áll Szarkándi János, a Duna–Dráva Cement Kft. elnök vezérigazgatója nyilatkozatában. A cementipari vállalat vezetője optimista: „Szerencsére már messze van a gödör alja, de a hatása még érezhető. A válság idején az éves országos cementfelhasználás 2 millió tonna körül volt, az idén meghaladhatja a 3 millió tonnát, de ennek a bő egyharmada import, pedig a magyar gyárak is előállíthatnák a teljes mennyiséget. Ráaádásul nő a sokszor gyengébb minőségű ukrán cement piaca” – hangsúlyozta. Szarkándi János a következő két évben arra számít, hogy a tervezett nagyprojektek elindulásával erősödik az építőipar teljesítménye.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.