A Balog Adalbert, a Sapientia EMTE professzora és Domokos Erzsébet, a MOGYE adjunktusa vezetésével folyt kutatás eredményeit a világ egyik legidézettebb tudományos folyóiratában, a Frontiers in Plant Science-ben közölték – számolt be hétfőn a Sapientia.
Az összegzés felidézi, hogy a malária gyógyítására alkalmazott legfontosabb hatóanyag, az artemisinin felfedezéséért Tu Ju-ju kínai tudós 2015-ben orvosi Nobel-díjat kapott.
A marosvásárhelyi kutatók annak a lehetőségét vizsgálták, hogy miként lehetne növelni az egynyári ürömből (Artemisiaannua) kivonható artemisinin hatóanyag mennyiségét.
A Sapientia EMTE marosvásárhelyi karán elvégzett kísérletek során – 100 gramm növényre számolva – az artemisinin mennyiséget 17 százalékkal sikerült növelni, ha a növények gyökereit a rhizophagus irregularis szimbionta gombával kezelték.
Ugyanakkor kimutatták, hogy a szimbiózis a növényeket sokkal ellenállóbbá teszi a szárazság elviselésére, ami nagyon fontos felismerés, mivel az egynyári üröm ipari termesztése olyan trópusi és szubtrópusi területeken folyik, ahol egyre nagyobb problémát jelent a vízhiány.
A közlemény szerint mivel
maláriában jelenleg 550 millió embert fertőzött világszerte és a halottak száma évente eléri az egymilliót,
ennek jelentős hányada gyermek, az egynyári üröm termelése, valamint a belőle kivont hatóanyag mennyiségének növelése nagy kihívást jelent a gyógyszergyártók számára. A felfedezés nagyban hozzájárulhat a malária elleni hatóanyag olcsóbb és nagyobb mennyiségben való termeléséhez.
A kutatásban a két kutatásvezető mellett Mara Gyöngyvér, Jakab-Farkas László, Bíró-Janka Béla és Albert Csilla (Sapientia EMTE), valamint Darkó Béla (MOGYE) is részt vett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.