Belendülőben a megújuló alapú energiatermelés két éve indult új támogatási rendszere, ahol három támogatástípushoz lehet hozzáférni: a kötelező átvételhez (Metár KÁT), az 1 MW alatti létesítmények pályázat nélküli zöldprémiumához és a korábbi támogatásból kifutó biomassza- és -biogázerőművek barnaprémiumához.
Az első kategóriában 2017-ben harmincan, tavaly már százötvenöten kaptak támogatási jogosultságot a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivataltól (MEKH).
Ezen belül az első év egymilliárd forintos keretének a 30 százaléka sem fogyott el, de még a teljes támogatási igény sem tette ki a rendelkezésre álló összeg felét. Annál kapósabb volt az így megmaradó pénzzel megnövelt csaknem másfél milliárd forintos, 2018-as keret, sőt még kevésnek is bizonyult: a beérkező 630 kérelemhez majdnem hatmilliárd forintnyi támogatási igény tartozott. A túlkereslet miatt a hivatal 2018 végén már 170 megfelelően és hiánytalanul kitöltött, de a támogatási korlát miatt elutasított kérelmet tartott nyilván összesen 1752 millió forint értékben.
Így nem csoda, ha a MEKH már most, 2019. január elején rendben lévő Metár KÁT-kérelmeket utasít vissza a keret kimerülése miatt.
Az előbbiek és a zöldprémiumos kérelmek szinte mind napelemes rendszerek támogatására irányultak a hivatal szerint. A két év alatt elenyésző számban, összesen négyen igényeltek támogatást hulladéklerakóból származó gázt, szennyvízgázt és vízenergiát hasznosító létesítményekhez.
Zöldprémiumot 2017-ben még senki sem kért, a megmaradt félmilliárdos éves támogatási keret hozzáadódott az ugyanekkora, 2018-ashoz.
A tavalyi száz kérelem több mint 1,9 milliárd forintra vonatkozott, végül negyvenöten kaptak 983 millió forintot. Ezzel nagyjából el is fogyott a pénzt, emiatt jelenleg is 41 pályázat vár a sorára, összesen 684 milliós igénnyel. Ebben a két évben a MEKH összesen 125,45 megawatt teljesítményű, megújuló alapú áramtermelő berendezés üzemeltetésének támogatását hagyta jóvá, a teljes beruházási szándék 414,45 megawatt volt.
Kevésbé volt kapós a barnaprémium.
A korábbi támogatásból kikopó biomassza- és a biogázerőművek további működtetésére 2017-ben 20 milliárd forint állt rendelkezésre, de csak egy érdeklődő volt – a MEKH tájékoztatása szerint a Mátrai Erőmű –, amely egymaga elvitt ötmilliárd forintot. A keret csaknem 15 milliárdos maradványa a tavalyi, 10 milliárdos forrást növelte. Tavaly 11 igény érkezett sikerrel 424 millió forintnyi barnaprémiumra – 2019-re 16 milliárd forint maradt.
A Világgazdaság kérdésére, hogy az eddigi tapasztalatok alapján kell-e változtatni a Metár rendszerén, a MEKH jelezte: a rendszer kialakítása és az esetleges módosítása is az Innovációs és Technológiai Minisztérium hatáskörébe tartozik.
A teljes cikket a Világgazdaság csütörtöki számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.